Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
30 marca br. w obecności zgromadzonych gości, władz Uniwersytetu oraz mediów uroczyście odsłonięto ławeczkę – rzeźbę, przedstawiającą organizatora, współtwórcę oraz pierwszego Rektora UMCS - Profesora Henryka Raabego.
Odsłonięcia rzeźby dokonali: Rektor UMCS prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski, Prorektor ds. Ogólnych prof. dr hab. Ryszard Szczygieł, dr hab. Janusz Wrona, prof. nadzw. z Zakładu Historii Społecznej XX wieku, dr Marcin Kruszyński IPN Lublin, Benedykt Popek.
Rzeźbę znajdującą się na Placu Marii Curie-Skłodowskiej zaprojektował i wykonał Benedykt Popek, artysta z Mazur koło Rzeszowa. Jak sam o sobie mówi: „Czuję się rzeźbiarzem, z racji swego zamiłowania do rzeźbienia, wykształcenia rzeźbiarskiego i wykonywanej pracy zawodowej rzeźbiarskiej. Od najmłodszych lat rzeźbienie jest moją pasją. Lubię szkicować, modelować w glinie, powoływać do istnienia postacie, chwile, uczucia, które wydają mi się warte utrwalenia. Uwielbiam brzęk dłut i zapach obrabianego drewna. Kocham pracę rzeźbiarską, tak jak myślenie i modlitwę. Staram się, jak tylko potrafię najlepiej, pomnażać talent dany mi przez Pana Stwórcę. Największą radość mam w tym, gdy mogę mu jak najwięcej tego pomnożonego talentu zwrócić (…)”.
Podczas uroczystości prof. Janusz Wrona przedstawił sylwetkę pierwszego Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, nawiązując do artykułu swojego autorstwa, który powstał we współpracy z dr. Marcinem Kruszyńskim reprezentującym Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie i został opublikowany w marcowym numerze Wiadomości Uniwersyteckich: „Nie sposób w kilku zdaniach opisać ogromu pracy organizacyjnej włożonej przez H. Raabego dla uruchomienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej”.
Przed uroczystością przedstawiciele władz Uniwersytetu złożyli kwiaty na grobie Profesora Henryka Raabego, na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.