O superrozdzielczym mikroskopie na antenie TVP3 Lublin

„Ten mikroskop był naszym naukowym marzeniem” – tak w najnowszym odcinku programu „Nauka” na antenie TVP3 Lublin mówi dr hab. Wojciech Grudziński, prof. UMCS, jeden z naukowców pracujących z pomocą superrozdzielczego mikroskopu. Ekipa telewizyjna odwiedziła laboratorium z tą nowoczesną aparaturą i rozmawiała z zespołem z Katedry Biofizyki UMCS.

W materiale wypowiadają się także prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Wiesław Gruszecki oraz dr Karol Sowiński, którzy opowiadają o realizowanych badaniach. Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka "Nauki" na stronie TVP3 Lublin.

Przypomnijmy, że uroczyste otwarcie nowego laboratorium w Instytucie Fizyki UMCS odbyło się 16 października br. Zakup mikroskopu został zrealizowany w ramach grantu aparaturowego pozyskanego z dofinansowania Ministerstwa Edukacji i Nauki na lata 2023–2024, w związku z aplikacją dr. hab. Rafała Luchowskiego, prof. UMCS z Katedry Biofizyki. Dzięki otrzymanym środkom kupiono mikroskop firmy Zeiss: LSM 980 z systemami detekcji Elyra 7 i Airyscan 2 wraz z bogatym osprzętem umożliwiającym m.in. długotrwałe pomiary przyżyciowe. Aparatura działa w oparciu o technologię, która zdobyła Nagrodę Nobla z chemii w 2014 r.

Nowy mikroskop pozwala na obrazowanie biomolekularne poza limit rozdzielczości, który jest ograniczeniem dla typowej mikroskopii optycznej. Ten unikatowy w Polsce i na świecie system pozwala na rutynowe obrazowanie z rozdzielczością 60 nm oraz umożliwia uchwycenie szybkozmiennych procesów zachodzących w żywych komórkach dzięki rejestracji obrazów z szybkością ponad 140 klatek na sekundę i niemal równie wysoką rozdzielczością.

Naukowcy stosują tę technologię m.in. do pomiarów siatkówki oka ludzkiego czy badań glonów ze Spitsbergenu (pozyskanych przez grupę badawczą prof. Radosława Dobrowolskiego). Hipoteza badawcza naukowców UMCS zakłada, że barwniki karotenoidowe pomagają glonom przetrwać w ekstremalnych warunkach termicznych.

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    19 grudnia 2024