Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Ogród Botaniczny UMCS zorganizowały kolejną edycję „Nocy Biologów”. W programie znalazły się wykłady, warsztaty i ćwiczenia laboratoryjne, przybliżające wszystkim zainteresowanym wiedzę biologiczną oraz warsztat pracy biologa. Uroczyste otwarcie wydarzenia z udziałem przedstawicieli władz rektorskich UMCS oraz dziekańskich WBiB odbyło się 11 stycznia br. w siedzibie Wydziału. Rozpoczęcie imprezy połączone było z wernisażem wystawy fotograficznej pt. „Zdjęcie miesiąca”.
fot. Bartosz Proll
Oferta tegorocznej Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS była bardzo bogata - na zwiedzających czekało wiele wykładów, wystaw, zajęć laboratoryjnych, warsztatów i pokazów. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w ciekawych doświadczeniach, samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy, obejrzeć i policzyć niewidzialne mikroorganizmy, zapoznać się z tajnikami pracy biologa w terenie, a także wziąć udział w warsztatach fotograficzno-przyrodniczych.
Wiele z zaplanowanych zajęć umożliwiło uczestnikom wstęp do laboratoriów i własnoręczne wykonywanie doświadczeń. Organizatorzy wydarzenia chcieli udowodnić, że biologia jest ciekawa nie tylko dla wtajemniczonych. Niesamowicie szybki rozwój nauk związanych ze zdrowiem i kondycją człowieka, z genetyką, biotechnologią zmusza bowiem do nieustannego uzupełniania wiedzy. Cząstkę tej wiedzy organizatorzy przekazali podczas Nocy Biologów, a przy okazji z pewnością wzbudzili chęć do jej ustawicznego pogłębiania.
Z kolei w Ogrodzie Botanicznym wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w wykładach „Pożytki z roślin” oraz „Niezłe 'ziółka' z kolekcji roślin użytkowych, czyli charakterystyka, zastosowanie i ich wpływ na organizm człowieka”, a także odbyć podróż do świata sukulentów i roślin tropikalnych. Nie lada atrakcją był też wieczorny spacer po ogrodowej szklarni w blasku świec, a najmłodsi mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnej „szklarni”. Wydarzenie było również świetną okazją do poznania walorów leczniczych roślin zgromadzonych w kolekcjach Ogrodu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia: