Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Ogród Botaniczny UMCS zaprasza do udziału w kolejnym niedzielnym spacerze z przewodnikiem pt. „Nazwy róż i historie ich powstawania”, który odbędzie się 10 lipca o godz. 11:00.
Róża od wieków jest uosobieniem piękna i szlachetności. To nie tylko roślina o urodziwych kwiatach i często wyjątkowym zapachu, ale także intrygującej nazwie i historii. Nadawane nazwy zależą od pomysłowości i „potrzeby” autora, są zupełnie zwyczajne albo bardzo oryginalne i wyjątkowe.
Często hodowcy dedykują nową odmianę swoim bliskim czy znanym politykom, upamiętniając wielkich ludzi i zasłużone osobistości, np. Mister Lincoln, The Queen Elizabeth, Marie Curie, Jan Paweł II, ale też przywołują miejsca, nadając odmianom nazwy miast, np. Bonn, Dortmund, Lublin.
Wśród wielu odmian róż są również odmiany polskich hodowców, np.: Magda Lucjana Kurowskiego, Mazowsze Leopolda Grąbczewskiego, Fryderyk Chopin, Jarocin, czy Św. Tereska z Lisieux Stanisława Żyły lub Dzika Północ, Różowe pantofelki, Cicha Noc Łukasza Rojewskiego.
Podczas spaceru poznamy także przedstawicieli gatunków dzikich, porozmawiamy o ich znaczeniu i wszechstronnym wykorzystaniu przez człowieka.
Przewodnik – dr inż. Krystyna Rysiak będzie czekała na Państwa od godz. 10:45 przy wejściu do Ogrodu (od ul. Willowej). Rozpoczęcie spaceru o godz. 11.00, czas trwania – około 2 godz.
Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 7 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.
Wszystkie pytania dotyczące niedzielnego zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem prosimy kierować na adres e-mail: botanik@hektor.umcs.lublin.pl lub telefonicznie pod nr 81 743 49 00.
W załączniku przesyłam zdjęcia do wykorzystania - ich autorką jest Marta Sapko.