Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 5-6 listopada br. odbył się Międzynarodowy Kongres Języka Portugalskiego, organizowany przez Zakład Studiów Portugalistycznych Instytutu Filologii Romańskiej oraz Centrum Języka Portugalskiego/Camões przy UMCS.
Kongres odbył się z z inicjatywy prof. dr hab. Barbary Hlibowickiej-Węglarz, Prorektor UMCS ds. Kształcenia oraz Dyrektor Centrum Języka Portugalskiego/Camões - z okazji 35-lecia Studiów Portugalistycznych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, 10-lecia funkcjonowania Centrum Języka Portugalskiego/Camões oraz 10-lecia międzynarodowego egzaminu z języka portugalskiego Celpe-Bras w UMCS (wersja brazylijska).
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin, dr Krzysztof Żuk. W kongresie uczestniczyli specjaliści w dziedzinie języka portugalskiego z uniwersytetów z Polski, Portugalii, Brazylii, Bułgarii, Węgier i Czech. Wzięli w nim udział także m.in. ambasadorzy i przedstawiciele ambasad Portugalii, Brazylii i Angoli, reprezentacji Instytutu Camõesa w Lizbonie oraz Viseu - miasta partnerskiego Lublina.
Inauguracja kongresu odbyła się 5 listopada o godz. 10.00 w sali Rady Wydziału Humanistycznego UMCS.
Centrum Języka Portugalskiego/Camões powstało w listopadzie 2005 roku w ramach Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej na mocy podpisanej umowy współpracy pomiędzy UMCS oraz Instytutem Camõesa w Lizbonie. Jest to pierwsze i jak dotąd jedyne centrum tego typu w Polsce. Jego celem powołanej jest szeroko rozumiane rozpowszechnianie języka portugalskiego oraz przekazywanie wiedzy o Portugalii i kulturach krajów luzofońskich (Brazylia, afrykańskie kraje portugalskojęzyczne, wspólnoty w Azji, Timor). Centrum prowadzi ożywioną działalność kulturalną, naukową oraz dydaktyczną.
Fot. Maciej Przysucha
Międzynarodowemu Kongresowi Języka Portugalskiego towarzyszył recital fortepianowy muzyki portugalskiej, brazylijskiej i polskiej w wykonaniu pianistki Weroniki Siewierskiej, który odbył się w Trybunale Koronnym w Lublinie
Fot. Monika Kania