Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
24 maja ruszają Łącza kultury - nowy projekt Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Projekt obejmuje cotygodniowe cykle: filmowy - Seans w starym kinie (niedziele), podróżniczy - Przez świat. Spotkania z podróżą (wtorki), z zakresu sztuk wizualnych - Warsztaty malowania akwarelą (środy) oraz o tradycji lubelskiego tańca ludowego - Od desu do estrady (piątki).
Każdy z nich będzie publikowany na kanale na YouTubie ACK UMCS Chatka Żaka.
Czas pandemii to duże wyzwanie dla kultury, prowadzenia oraz prezentowania działalności artystycznej i twórczej. Skłonił on nas, do tworzenia nowych propozycji programowych, opartych o możliwości techniczne Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, które istnieją w ramach naszego Inkubatora Medialno-Artystycznego. Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść nasz program do internetu i tak narodził się pomysł projektu „Łącza kultury”. Kultura może nas łączyć, szczególnie teraz. Przez najbliższe tygodnie pokażemy Państwu materiały, będące efektem ostatnich tygodni naszej pracy. Mamy nadzieję, że taka formuła spotkań będzie przyjemnym oddechem w tym trudnym czasie.
Izabela Pastuszko, Komisarz projektu, Dyrektor Programowy ACK UMCS Chatka Żaka
Start cyklu: 24 maja
Dzień i godzina publikacji odcinków: niedziele, 18:30
Link do wydarzenia
Link do playlisty na YouTubie
Kuratorzy cyklu: Piotr Kotowski i Agnieszka Dudek
W cyklu „Seans w starym kinie” przyjrzymy się bliżej zapomnianym dzisiaj perełkom wybuchowej burleski, a przewodnikiem po tym świecie będzie jeden z królów slapsticku - Buster Keaton.
Przed każdą projekcją online pojawi się słowo wstępu Pana Piotra Kotowskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa, wiceprzewodniczącego Polskiej Federacji DKF oraz rektora Letniej Akademii Filmowej. A przy jednym filmie usłyszą Państwo specjalnie skomponowaną do niego ścieżkę dźwiękową przez dra Rafała Rozmusa z Wydziału Artystycznego UMCS.
Dla kina czas się zatrzymał. Zanim znowu ekipy filmowe wrócą na plan, a widzowie do kin, proponujemy podróż w przeszłość, do pionierskiego okresu X Muzy. W tym roku minie 125 lat od pierwszego filmowego pokazu w paryskiej Grand Café. Wynalazek braci Lumière, w rękach genialnych artystów-samouków, szybko wykształcił podstawy filmowej gramatyki. Przez pierwszych trzydzieści lat, do momentu powstania filmu dźwiękowego, kino przeszło znaczącą ewolucję. Wypracowało własny język, wylansowało aktorski star system i wykreowało nieśmiertelne od tamtych czasów gatunki filmowe. Wśród nich na czoło wysunęła się komedia slapstickowa. Publiczność szalała na punkcie wymyślnych gagów Charliego Chaplina, Bustera Keatona czy Harolda Lloyda. I nie da się ukryć, że w sztuce wzbudzania eksplozji żywiołowego śmiechu, niczego lepszego od złotej epoki niemej komedii z lat 20. ubiegłego wieku nie wymyślono. W cyklu "Seans w starym kinie" przeniesiemy się w tamten wyjątkowy dla filmowej komedii czas, aby przyjrzeć się bliżej zapomnianym dzisiaj perełkom wybuchowej burleski. Przewodnikiem po tym świecie będzie jeden z jej koryfeuszy - Buster Keaton.
Piotr Kotowski, kurator i prowadzący cykl
O Piotrze Kotowskim:
Animator kultury filmowej, od 1975 r. prowadzi DKF „Bariera”, a od 1979 r. kino studyjne „Chatka Żaka”. Absolwent filologii polskiej UMCS. Organizator wielu przeglądów i imprez filmowych, także o charakterze ogólnopolskim m.in. autor programu filmowego na festiwalach kultury studenckiej: FAKT w Bolesławcu (1979) i FAMA w Świnoujściu (1984), dyrektor programowy Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie (1991) oraz – dwukrotnie – Ogólnopolskiego Seminarium Polskiej Federacji DKF (Lublin 1999 i 2002). Zajmuje się publicystyką filmową i tłumaczeniem dialogów do filmów wchodzących na polskie ekrany. Współzałożyciel (1992 r.) firmy dystrybucyjnej Black Cat. Wieloletni wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF, a od 2003 r. przewodniczący Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa. Członek jury na międzynarodowych festiwalach filmowych (Locarno, Karlowe Wary, Czelabińsk, Planete Doc Festival). Pomysłodawca i wieloletni rektor otworzonej w 2000 r. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Ekspert Sieci Kin Studyjnych.
Start cyklu: 26 maja
Dzień i godzina publikacji odcinków: wtorki, 18:00
Link do wydarzenia
Link do playlisty na YouTubie
Kuratorzy cyklu: Anna Śliwa i Agnieszka Matecka
Cykl podróżniczy jest kontynuacją odbywających się od półtora roku w Chatce Żaka comiesięcznych spotkań z globtroterami dzielącymi się z widzami doświadczeniami z podróży dalekich i całkiem bliskich. Punktem kulminacyjnym wymiany podróżniczych przeżyć będzie Festiwal „Przez świat. Spotkania z podróżą”, który ze względu na pandemię został przeniesiony na jesień i odbędzie się w dniach 9-10 października. W przestrzeni internetu będziemy mieć okazję do przeżywania podróży zdalnie poprzez wysłuchanie i obejrzenie relacji globtroterów z całego świata. Co tydzień organizatorzy będą udostępniać video, w których polscy podróżnicy będą relacjonować swoje wojaże.
O prowadzących:
„Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej” – pisał Ryszard Kapuściński. Teraz kiedy wszyscy mówią o wirusie, my wolimy rozsiewać bakcyla podróżniczego. Nie możemy spotykać się na żywo w Chatce Żaka, ale nasi goście przygotowali nagrania dotyczące ich wyjazdów i ciekawych miejsc, które odwiedzili i polecają do odwiedzenia. Zarażamy podróżą!
Anna Śliwa, kurator i współprowadząca cykl
Organizatorami cyklu są ACK UMCS Chatka Żaka oraz Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich.
O Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich - Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich od prawie pół wieku działa przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i promuje turystykę oraz aktywny styl życia w środowisku studenckim. Przez jego szeregi przewinęły się rzesze pracowników naukowych, ludzi kultury i wiele osób, które dzięki kołu rozpoczęły swoją późniejszą wieloletnią przygodę z górami.
Cykl jest kontynuacją środowych warsztatów online, które od marca publikowane są na fanpage’u ACK UMCS Chatka Żaka.
Dzień i godzina publikacji odcinków: środy 18:00
Link do wydarzenia
Link do playlisty na YouTubie
Kurator cyklu: Mieczysława Goś
Podczas cyklu Mieczysław i Władysław Maławscy zdradzą tajniki malowania akwarelą. A zastosowanie jej poznajemy w kilkunastominutowych video, które są rejestracją warsztatu artystów. Akwareliści na naszych oczach malują obrazy o różnej tematyce - od pejzaży przyrody przez architekturę po wodny świat.
O prowadzących:
Mieczysław Maławski urodził się w Żytomierzu na Ukrainie. W 1977 roku został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, kończąc kierunek Sztuka Dekoracyjno-Użytkowa. Obecnie artysta jest profesorem Katedry Ceramiki Artystycznej Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoim dorobku artystycznym Mieczysław Maławski może pochwalić się udziałem w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Został uhonorowany Odznaką Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej za rozwój kultury naszego kraju. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (od 2001 roku) oraz prezesem Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Władysław Maławski urodził się w Żytomierzu na Ukrainie. W 2008 roku, na Wydziale Sztuki Sakralnej Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskał z wyróżnieniem dyplom magistra. Obecnie jest członkiem Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”. Od 2012 roku należy także do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo olejne i akrylowe. Zajmuje się ikonopisaniem i artystycznym malarstwem ściennym. Prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i zbiorowych w kraju i za granicą. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych plenerach artystycznych. W swoim dorobku ma ponad 60 wystaw (w tym „Kolor przestrzeni” w ACK UMCS Chatka Żaka). W 2014 roku otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Lublin dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury na realizację projektu artystycznego: „Sacrum, Przestrzeń, Czas”.
W świecie szybkich zmian i ulotnych wrażeń artystyczna wrażliwość duszy jest na wagę złota. Posiadanie wizji otaczającej nas rzeczywistości i wyrażanie jej poprzez sztukę, to elementy wypełniania kulturotwórczych misji.
Mieczysława Goś, kurator cyklu
Start cyklu: 29 maja
Dzień i godzina publikacji odcinków: piątki, 18:30
Link do wydarzenia
Link do playlisty na YouTubie
Kuratorzy cyklu: Beata i Lech Leszczyński
Tradycja to nieodłączny element naszej polskiej kultury, nasza narodowa identyfikacja. W cyklu „Od desu do estrady” organizatorzy zaprezentują wartości naszego kulturowego dziedzictwa. Wchodząc w kuluary pracy Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, pokażą wybrane stroje ludowe z makroregionu lubelskiego oraz ich dodatki.
W skład Lubelszczyzny zaliczane są: Wyżyna Lubelska, Polesie Lubelskie i Wołyńskie, południowe Podlasie oraz Roztocze. Jest to więc teren, na którym krzyżowało się kilka kultur ludowych, co doprowadziło do powstania wielu odmian stroju lubelskiego.
W poszczególnych odcinkach organizatorzy pokażą ich zróżnicowanie, omawiając stroje krzczonowskie (lubelskie), podlaskie, biłgorajskie, chełmskie, tomaszowskie i hrubieszowskie. Lubelskie tradycje zaprezentują członkowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego: Lech Leszczyński - Dyrektor Zespołu, Beata Leszczyńska - Instruktor wokalny, Dominika Lesiuk - Instruktor tańca, Krzysztof Wołodko - Kierownik kapeli, Jolanta Kulicka - Instruktor tańca, para pokazowa - Roksana Lipowska, Patryk Bogusław
Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Bogactwem naszego dziedzictwa narodowego zachwyca się cały świat, poznajmy i zachwyćmy się nim i my.
Beata Leszczyńska, kurator cyklu