Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Za nami jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń jubileuszowych – Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”, który odbył się w dn. 21–22 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Kilkaset osób przybyło do LCK, aby osobiście uczestniczyć w poszczególnych punktach programu, zaś kolejne tysiące śledziły obrady online za pośrednictwem streamingu dostępnego w mediach społecznościowych UMCS.
Uroczystego otwarcia Kongresu dokonali: rektor Uniwersytetu prof. Radosław Dobrowolski i przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS prof. Jan Pomorski. Podczas wystąpienia prof. Dobrowolski powiedział: „Jest mi niezwykle miło powitać wszystkich na tym wyjątkowym wydarzeniu, które wpisuje się w program obchodów jubileuszu 80-lecia istnienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Celebrację naszego wspólnego święta rozpoczęliśmy w styczniu, ale październik jest kulminacją tych licznych inicjatyw i cieszę się ogromnie, że tak dostojni goście zechcieli przyjąć nasze zaproszenie na jeden z ważniejszych punktów obchodów całego jubileuszu, jakim bez wątpienia jest Kongres Innowacja jest kobietą (...). UMCS to jedyny uniwersytet w Polsce, którego patronką jest kobieta i to postać ze wszech miar wybitna. Naszą powinnością jako władz rektorskich i całej społeczności akademickiej jest to, żeby przy każdej okazji celebrować i podkreślać rolę kobiet w różnych sferach życia: w nauce, biznesie, edukacji”.
Z kolei prof. Jan Pomorski stwierdził, że marzenia się spełniają, czego dowodem jest odbywający się właśnie Kongres. Podziękował wszystkim osobom, które przyjęły zaproszenie i zgodziły się wziąć udział w wydarzeniu. Słowa wdzięczności skierował również do osób, z którymi współpracował nad Kongresem.
Głos zabrała także sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej dr Joanna Mucha, która w swojej wypowiedzi podkreślała rolę kobiet na wielu płaszczyznach działalności. Przywołała też postać Marii Curie-Skłodowskiej, która może być wzorem dla wszystkich.
Kongres zgromadził grono znamienitych gości ze świata nauki, edukacji, polityki, biznesu i kultury. Pierwszego dnia obecni na sali im. Antoniego N. Patka byli m.in. sekretarze stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Ministerstwie Aktywów Państwowych, posłowie, przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej. Swoją obecnością zaszczycili nas także przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego: dr Sylwia Mokrysz (Mokate), dr Irena Eris, Sylwia Dołęgowska (Grupa Żagiel) i przedstawiciele Kulczyk Foundation, a także: Ewa Korzec (Inter Broker), Radosław Janik (Apis), Wiesław Czarnacki (Fabryka Kabli Elpar) czy Piotr Szulec (Skarbiec TFI).
Pierwszego dnia wydarzenia równolegle odbywały się dwie ścieżki: „Nauka” i „Biznes”. Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o konsorcjum uniwersytetów europejskich ATHENA, o którym opowiedziały przedstawicielki UMCS: dr Olga Pliszczyńska-Mokijewska i Karolina Sokolińska. Podczas Kongresu gościliśmy także reprezentantów uczelni członkowskich, którzy dyskutowali o partnerstwie strategicznym we współpracy międzynarodowej uniwersytetów. Spotkanie poprowadził prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS prof. Wiesław Gruszecki. Niezwykle ciekawy był również panel rektorek pt. Kobieca twarz Uniwersytetu. Dr hab. Ewa Solska rozmawiała z prof. Bogumiłą Kaniewską (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, KRASP), prof. Beatą Wojciechowską (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) i prof. Stefanie Reese (Unversität Siegen).
Ścieżka „Nauka” zakończyła się sesją posterową przygotowaną przez doktorantki z trzech szkół doktorskich UMCS: Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki.
Równolegle w ścieżce „Biznes” miała miejsce prezentacja czterech polskich marek: Dr Irena Eris, Mokate, Polenergia i Grupa Żagiel, natomiast panel zatytułowany Kobieca twarz biznesu poprowadziła znana dziennikarka Magda Mołek. Uczestnicy: dr Irena Eris, dr Sylwia Mokrysz, Sylwia Dołęgowska i Aleksander Broda rozmawiali m.in. o doświadczeniach związanych z prowadzeniem i rozwojem firm, a także o tematyce sukcesji. Grono to otrzymało także zaszczytne statuetki Marii Curie-Skłodowskiej, które wręczyli przedstawiciele władz rektorskich UMCS.
Panel Kobieca twarz innowacji technologicznych poprowadziła prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dr Bianka Siwińska, a jej rozmówczyniami były: prof. Małgorzata Witko (dyrektorka Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w latach 2002–2022), Paulina Brandstätter (zarządzająca funduszami, TFI Skarbiec), Ksenia Nowicka (managerka ds. polityki publicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Meta), dr Patrycja Olchowska (ekspertka obszaru innowacji, trenerka ICAN Institute) i dr Anna Kubasiak (fizyczka kwantowa, Microsoft).
Poza tym podczas Kongresu w ścieżce „Biznes” odbyły się prezentacje programów Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, o których opowiedziała Agata Zioło (dyrektorka ds. innowacji w Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet) oraz programu Akademia Liderek ESG, który przedstawiła Paulina Paga (członkini rady Fundacji im Lesława A. Pagi).
Pierwszego dnia Kongresu zaprezentowano także okolicznościowy znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia UMCS. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jacek Bartmiński wręczył specjalne ramki ze znaczkiem i kopertą pierwszego dnia obiegu osobom zaangażowanym w Kongres. Z ramienia UMCS byli to: rektor prof. Radosław Dobrowolski, kanclerz uczelni Grażyna Elżbieta Fiok i prof. Jan Pomorski.
Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy wydarzenia wzięli udział w wyjątkowym spektaklu Pierwiastki życia, który wystawiono w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Widowisko zostało przygotowane przez studentów pod okiem najlepszych specjalistów, a pokazuje Marię Curie-Skłodowską jako kobietę o wielu twarzach – matkę, naukowczynię, żonę i noblistkę.
Kolejny dzień Kongresu obfitował w równie wiele interesujących paneli, dyskusji i pokazów. Tym razem obrady odbywały się w jednej ścieżce pn. „Edukacja”.
W panelu Jak edukować młodych do bycia Europejką / Europejczykiem? prof. Jan Pomorski wraz z wybitnymi panelistkami i panelistami zastanawiali się nad wieloma zagadnieniami dotyczącymi edukacji, procesów transformacji i tożsamości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dr Joanna Mucha (sekretarz stanu, MEN), Basil Kerski (dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności) i prof. Sylwia Mrozowska (dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego). Dr Joanna Mucha podczas panelu powiedziała: - „Dzisiejszy świat zmienia się w sposób turbulentny, tzn. w taki, że procesy wzajemnie na siebie zachodzą i niemożliwe jest przewidzenie, jaki będzie ich rezultat. To procesy związane ze zmianami klimatycznymi, demograficznymi, cyfryzacyjnymi, a w szczególności ze sztuczną inteligencją. I jeśli będziemy uważali, że w Europie możemy się świetnie edukować i wspaniale żyć, a cały świat będzie sobie „jakoś” żył i nie będzie dotknięty naszą perspektywą – to się mylimy (...). Jeśli nie zaczniemy rozumieć europejskości jako misji, nie będziemy myśleć o naszych wartościach europejskich jak o odpowiedzialności, to w konsekwencji nie poradzimy sobie z procesami, które będą rozgrywały się w pozostałych miejscach świata (...)”.
Z kolei w części zatytułowanej Edukacja w świecie Meta. Co szkoła i uniwersytet mają do zaoferowania generacji Alfa?, który poprowadziła prorektorka ds. studentów i jakości kształcenia UMCS prof. Dorota Kołodyńska, dyskutowano o wyzwaniach, jakie stoją przed szkołami i uczelniami w związku z zachodzącymi zmianami pokoleniowymi i technologicznymi. W tym panelu wzięli udział: Katarzyna Lubnauer (sekretarz stanu w MEN), Robert Firmhofer (dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik), prof. Marlena Plebańska (prezeska Fundacji STEAM) i Katarzyna Olejnik (dyrektorka Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie).
W czasie wydarzenia nie mogło zabraknąć również tematów dotyczących kultury. W panelu pt. Edukacja poprzez kulturę prowadzącymi były: dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie dr hab. Katarzyna Mieczkowska i dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka Izabela Pastuszko. Panelistki i paneliści: Michał Rydzewski (zastępca dyrektora, Narodowe Centrum Kultury), Dariusz Wieczorek (minister nauki) i Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (zastępczyni prezydenta Lublina) rozmawiali m.in. o roli kultury w edukacji, możliwościach rozwoju młodych ludzi i kulturze studenckiej.
Następnie o pierwszej odsłonie Eksploratorium Marii Curie – czyli regionalnego centrum nauki, edukacji i nowych technologii opowiedzieli: Wiktoria Herun (zastępczyni dyrektora, Urząd Miasta Lublin), Jarosław Stawiarski (marszałek województwa lubelskiego), dr Krzysztof Żuk (prezydent Lublina) i prof. Radosław Dobrowolski (rektor UMCS). Jednym z ostatnich punktów Kongresu było podpisanie listu intencyjnego w sprawie wdrożenia projektu inwestycyjnego Eksploratorium przez przedstawicieli uczelni, województwa i miasta.
Niezwykle ciekawym doświadczeniem było immersyjne spotkanie z interaktywnym awatarem Marii Curie-Skłodowskiej. Podczas dwóch dni Kongresu awatar przemówił do zgromadzonych w LCK głosem noblistki. Był to pokaz osiągnięć technologii AI, ChatGPT-4, programowania 3D, chmurowych rozwiązań webowych i wiedzy historycznej. Za ten punkt programu odpowiadali: dr Karol Kasprowicz (Historical Imagination Lab), dr Anna Kubasiak (firma Microsoft) i Krzysztof Kujawski (Humanverse).
Na zakończenie Kongresu uczestnicy wzięli udział w koncercie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą maestry Agnieszki Duczmal, który odbył się w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Kongres był unikatową w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej inicjatywą. Cieszymy się, że wspólnie ze znamienitymi gośćmi ze świata nauki, biznesu i edukacji mogliśmy w tak wyjątkowy sposób uczcić jubileusz 80-lecia istnienia naszej Alma Mater.
Wydarzenie nie odbyłoby się, gdyby nie grono wielu zaangażowanych osób. W skład komitetu honorowego weszły władze rektorskie i kanclerskie UMCS: prof. Radosław Dobrowolski, prof. Zbigniew Pastuszak, prof. Wiesław Gruszecki, prof. Dorota Kołodyńska, dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS i mgr Grażyna Elżbieta Fiok. Komitet organizacyjny tworzyli zaś: prof. Jan Pomorski (przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS), dr Monika Baczewska-Ciupak (Wydział Pedagogiki i Psychologii), mgr Anna Polaczek-Skiba (Centrum Badań Naukowych), mgr Aneta Adamska (Centrum Prasowe), mgr Alicja Borzęcka-Szajner (Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów), mgr Wirginia Gieryng-Wójtowicz (Centrum Promocji), mgr Grzegorz Narolski (Centrum Prawno-Organizacyjne), mgr Izabela Pastuszko (Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka) wraz z zespołami.
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat