Konferencja prasowa - XVII Lubelski Festiwal Nauki

14 września 2021 r. w stołówce akademickiej „Trójka” odbyła się konferencja prasowa poświęcona XVII Lubelskiemu Festiwalowi Nauki, organizowanemu w dniach 18-24 września 2021 r. pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Gospodarzem Festiwalu jest w tym roku UMCS.

W spotkaniu udział wzięli: prof. Radosław Dobrowolski - Rektor UMCS, Wirginia Gieryng-Cieplak – Dyrektor Centrum Promocji UMCS, dr hab. Karolina Wójciak, prof. uczelni – Koordynator UP XVII LFN, dr Anna Dutkowska – Koordynator KUL XVII LFN, dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz – Koordynator UM XVII LFN, dr inż. Małgorzata Ciosmak – Koordynator PL XVII LFN, Robert Żyśko – Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin oraz dr Andrzej Zykubek – Koordynator LFN ds. obsługi serwisu internetowego.

Zaproszonych gości przywitał Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski. Jak podkreślił: – Lubelski Festiwal Nauki to jedno z największych wydarzeń w regionie popularyzujących naukę i  badania naukowe. Biorąc pod uwagę frekwencję, która rokrocznie towarzyszy temu wydarzeniu, plasujemy się także w czołówce promocji nauki w kraju. LFN od wielu lat organizuje konsorcjum złożone z przedstawicieli pięciu lubelskich uczelni publicznych oraz Urzędu Miasta Lublin, a każdorazowo włącza się w to przedsięwzięcie także wiele innych instytucji (…). Musimy pamiętać o tym, że za sprawą takich wydarzeń jak Lubelski Festiwal Nauki budujemy akademicki Lublin (…). Idea przyświecająca Lubelskiemu Festiwalowi Nauki pokazuje również, jak duży potencjał naukowo-badawczy mają nasze lubelskie uczelnie. Myślę, że ta droga popularyzacji nauki stanowi więc niezwykle ważną składową konsolidowania działań w sferze naukowo-badawczej.

Głos zabrała również Wirginia Gieryng-Cieplak, Dyrektor Centrum Promocji UMCS: – W tym roku planujemy realizację przełomowego w historii Festiwalu programu, na który składają się m.in. Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym przed CSK, projekty indywidualne uczelni oraz innych współorganizatorów promujące naukę i badania naukowe, wiele spotkań z popularyzatorami nauki i liczne wydarzenia kulturalno-artystyczne, międzynarodowe sympozjum naukowe oraz konkursy dla dzieci, studentów i osób dorosłych. Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 września, w Sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Wystąpią „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” – orkiestra działająca pod batutą jej założyciela, dr. hab. Tomasza Momota, złożona ze studentów i uczniów.

Jak dodała p. Gieryng-Cieplak: – Także 18 września zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – o godz. 21 na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się premiera niezwykłego pokazu fontann pn. „Symfonia nauki”. Scenariusz pokazu zakłada prezentację oraz promocję dokonań lubelskiego środowiska naukowego. Autorem scenariusza jest p. Łukasz Witt-Michałowski, a za muzykę  i udźwiękowienie odpowiada p. Piotr Bańka. Tym osobom, które nie będą mogły wziąć udziału w naszym widowisku, pragniemy zaproponować inne rozwiązanie - o godz. 21 wszystkie publiczne uczelnie na swoich fanpage’ach będą realizowały transmisję z tego pokazu fontann. Jest to pierwsza taka sytuacja w historii, kiedy uczelnie jednocześnie będą pokazywać jeden obraz w swoich mediach społecznościowych.

Czekają nas również cztery wyjątkowe spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki. Rejestracja na te wydarzenia rozpocznie się 17 września na stronie internetowej Festiwalu.zachęcała Dyrektor Centrum Promocji UMCSBędziemy gościć m.in. prof. Roberta Hubera, niemieckiego biochemika i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, a także wybitnego polskiego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka.

Lubelski Festiwal to przede wszystkim projekty popularyzujące naukę. Jak przedstawił dr Andrzej Zykubek: – Aktualnie w bazie festiwalowej mamy zarejestrowanych 1340 projektów (2350 edycji). O skali przedsięwzięcia może też świadczyć fakt, że Festiwal będzie się odbywał w stu różnych obiektach (383 sale wykładowe), a w przygotowanie projektów zaangażowanych jest 1640 osób. Jest to ogromna drużyna ludzi, pasjonatów nauki (…). Na ten moment mamy zarezerwowanych niemal 26 tys. miejsc. Jestem przekonany, że w tym roku przekroczymy 30 tys. potwierdzonych rezerwacji.

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną XVII Lubelski Festiwal Nauki ma nieco inną formułę – Tegoroczna edycja Festiwalu ma formę hybrydową, część projektów jest więc przygotowana albo w formie online, albo w wydaniu stacjonarnym (…). Co istotne, wszystkie projekty będą rejestrowane: żeby wziąć w nich udział należy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu. Jest to wymóg współczesnych czasów związany z bezpieczeństwem i sytuacją pandemiczną. Dzięki temu możemy kontrolować liczbę uczestników biorących udział w wydarzeniu i mieć z nimi kontakt. Bezpieczeństwo uczestników LFN stanowi dla nas priorytet. – zaznaczył dr Zykubek.

Podczas konferencji wypowiedział się również p. Robert Żyśko, zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin: – LFN to wydarzenie, które jest od wielu lat doskonałym przykładem współpracy pomiędzy miastem a  lubelskimi uczelniami, z czego bardzo się cieszymy. Tegoroczna, 17. już edycja tego Festiwalu ma znaczenie dla promocji miasta; dla potencjału naukowego i akademickiego, jakże istotnego dla rozwoju Lublina. – Dyrektor przybliżył również kilka projektów przygotowanych przez UM Lublin, na które są jeszcze wolne miejsca, m.in. warsztat pokazowy prezentujący projekt realizowany przez kilka lat przez UM „Przedsiębiorcze dzieciaki”.

Podczas spotkania z dziennikarzami koordynatorzy z poszczególnych uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej orazUniwersytetu Medycznego, przedstawili wybrane projekty (jeden w języku polskim, a drugi w języku obcym), na które wciąż można się zarejestrować.

Warto także odnotować, że tegoroczna edycja wydarzenia doczekała się swojej maskotki. W trakcie Pikniku Naukowego, 19 września, uczestnicy będą mieli okazję otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję koziołka LFN - do rozdania będzie ok. tysiąc sztuk.

Lubelski Festiwal Nauki jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych, a ze względu na liczbę uczestników znajduje się w pierwszej trójce największych festiwali nauki w Polsce. Głównym celem LFN jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Wydarzenie organizowane jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. Dodatkowo co roku w organizację LFN włączają się inne instytucje naukowo-badawcze i publiczne z województw lubelskiego i podkarpackiego. Zarówno uczelnie publiczne Lublina, jak i instytucje współorganizujące festiwal stanowią o sile całego przedsięwzięcia. Dzięki dotychczasowej współpracy Lubelski Festiwal Nauki na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń naukowo-kulturalnych Lublina, przyczyniając się jednocześnie do wzmocnienia potencjału intelektualnego oraz społeczno-gospodarczego Lubelszczyzny.

Wydarzenie uzyskało dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” i modułu „Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministra Edukacji i Nauki w kwocie 591 250 zł. Cała wartość projektu opiewa na kwotę 721 250 zł.

 

    Aktualności

    Data dodania
    14 września 2021