Jubileusz 50-lecia pracy prof. Ryszarda Skubisza

„Rzetelny badacz, mistrz i prawdziwy nauczyciel” - tak mówią o nim ci, którzy go znają. Profesor Ryszard Skubisz, wybitny teoretyk i praktyk prawa, ceniony rzecznik patentowy i radca prawny, autor fundamentalnych prac z zakresu prawa własności przemysłowej, wieloletni wykładowca i kierownik Katedry Prawa Unii Europejskiej UMCS obchodził w piątek jubileusz 50-lecia pracy naukowo-dydaktycznej.

7 października br. w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS odbył się uroczysty jubileusz 50-lecia pracy naukowej i dydaktycznej prof. Ryszarda Skubisza.
W wydarzeniu udział wzięli liczni goście, przedstawiciele uczelni, władz wojewódzkich, samorządowych, wymiaru sprawiedliwości, przedstawiciele nauki z wielu ośrodków naukowych oraz praktycy prawa, a także rodzina, przyjaciele, współpracownicy i studenci Jubilata.

– Panie profesorze, jest pan mistrzem dla swoich wychowanków, prawdziwym nauczycielem dla swoich studentów oraz osobą niezwykle poważaną wśród prawników. Jestem pod wrażeniem aktywności pana profesora także w sferze współpracy międzynarodowej. Doceniam również wkład w rozwój prawa własności przemysłowej i w kształtowanie praktyki w zakresie ochrony znaków towarowych, zwalczania nieuczciwej konkurencji czy prawa spółek - tymi słowami otworzył uroczystość dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. Uczelni, prorektor ds. ogólnych UMCS. Złożył na ręce Jubilata gratulacje oraz podziękowania za dotychczasową wieloletnią pracę. -Wielka to chluba dla naszej Uczelni, ponieważ tu właśnie ukończył swoje studia prawnicze prof. Skubisz, tu uzyskał tytuł profesora. Jesteśmy wdzięczni, że swój talent oddał pan profesor dla budowy silnej pozycji naszego Uniwersytetu. Bardzo dziękuję za te wszystkie lata pracy i wspaniałe reprezentowanie naszej Uczelni. Jest pan osobą wrażliwą na kwestie społeczne, ceniącą sprawiedliwość i uczciwość, a zatem jest pan Człowiekiem Uniwersytetu, odwołującym się do fundamentów na jakich zbudowana jest wspólnota akademicka – podkreślił prorektor i wręczył Jubilatowi obraz naszej patronki – Marie Curie-Skłodowskiej, wykonany przez dziekan Wydziału Artystycznego UMCS. Poinformował również zgromadzonych, że Jubilat został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz za reprezentowanie polskiej myśli naukowej na świecie.

Serdeczne gratulacje i życzenia złożyła również prof. dr hab. Anna Przyborowska-Klimczak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMCS: Jesteśmy dumni z tego, że mieliśmy i mamy możliwość pracować z panem prof. Skubiszem na naszym wydziale. Ogromnie cenimy rozległą wiedzę pana profesora, bogaty dorobek naukowy, doświadczenie dydaktyczne oraz zaangażowanie i osiągnięcia w zakresie praktyki prawniczej. Wyrażam też nadzieję, że jeszcze przez wiele lat będzie pan profesor wspierał pracowników i studentów naszego wydziału swoją wiedzą i doświadczeniem – przyznała dziekan.

Podczas wydarzenia prezydent Krzysztof Żuk wręczył Jubilatowi Medal Zasłużony dla Miasta Lublin w uznaniu za bogaty dorobek w działalności naukowej oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie prawa z podziękowaniem za wieloletnie zaangażowanie i pełną oddania pracę na rzecz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także promocję miasta jako prężnego ośrodka akademickiego. Z kolei członek zarządu województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban w imieniu marszałka województwa odznaczył Jubilata Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego. W piątek prof. Ryszard Skubisz otrzymał także Dyplom Uznania Wojewody Lubelskiego. -Zapoznając się z życiorysem i dorobkiem pana profesora, myślę, że wiele osób można byłoby obdzielić tymi dokonaniami i osiągnięciami. Gratuluję znakomitego dorobku w pracy naukowej i dydaktycznej na różnych polach działalności. To oznacza wielki wkład w rozbudowę potencjału intelektualnego naszego województwa – województwa specyficznego, bo z jednej strony jednego z najuboższych regionów Unii Europejskiej, z drugiej bogatego m.in. w osobistości świata nauki – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Prezes Urzędu Patentowego Edyta Demby-Siwek zwróciła uwagę na olbrzymi wkład prof. Skubisza w kształtowanie polskiego prawa własności intelektualnej, w legislację i praktykę instytucji, którą reprezentuje: - Udział pana profesora w tworzeniu systemu prawa własności intelektualnej, w tym przemysłowej, regulacji dot. przede wszystkim znaków towarowych jest znaczący. Pan profesor jest świetnym naukowcem, ale także praktykiem, dlatego też jego wkład w tworzenie regulacji w zakresie ochrony dóbr niematerialnych jest nieoceniony. Trudno zliczyć wszystkie przedsięwzięcia Urzędu Patentowego dotyczące znaków towarowych, w których uczestniczył jako wykładowca pan profesor. Uczciwie byłoby powiedzieć, że żadne istotniejsze wydarzenie w tym zakresie nie mogło odbyć się bez jego udziału: Światowy Dzień Własności Intelektualnej, liczne konferencje naukowe, wykłady otwarte – to tylko niektóre formy upowszechniania wiedzy o własności intelektualnej, w których uczestniczył – podkreśliła prezes i symbolicznie wręczyła Jubilatowi nie lada niespodziankę - reprint pierwszych zarejestrowanych znaków towarowych w Polsce.

- W osobie pana profesora skupiają się wartości cenione w pracy uczonego, takie jak rzetelność, uczciwość naukowa, godność, życzliwość i tolerancja dla odmiennych poglądów. Jego prace wywierały i nadal wywierają istotny wpływ na polską legislację i praktykę prawniczą - podkreślał podczas laudacji prof. dr hab. Andrzej Jakubecki, Kierownik Katedry Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego UMCS, przyjaciel Jubilata i jego były student.

-Jak dzisiaj patrzę na swoje całe życie wstecz to stwierdzam, że bardzo wiele rzeczy działo się w nim przez przypadek. Właśnie moją karierę akademicką uformował los z niewielką domieszką własnej woli, ale były oczywiście zdarzenia, które nastąpiły na skutek moich autonomicznych decyzji. Jeśli te decyzje były pochopne i nieprzemyślane, to wkraczał szczęśliwy los i je korygował natychmiast – wspominał prof. Skubisz i tłumaczył, że właściwie to na studiach prawniczych znalazł się przez przypadek, bo chciał zostać dziennikarzem.

Zgodnie z tradycją akademicką podczas spotkania odbyło się uroczyste wręczenie księgi jubileuszowej. „In varietate concordia. Księgę Jubileuszową Prof. Ryszarda Skubisza” przygotowało wydawnictwo C.H.Beck pod redakcją E. Całki, A. Jakubeckiego, M. Nazara, A. Niewęgłowskiego, R. Poździka.

Wydarzenie było połączone z konferencją naukową dot. wybranych problemów prawa autorskiego, patentowego i prawa konkurencji.



Prof. Ryszard Skubisz jest znanym i cenionym polskim teoretykiem i praktykiem prawa, rzecznikiem patentowych oraz radcą prawnym. Prowadzi badania z zakresu znaków towarowych, zwalczania nieuczciwej konkurencji, spółek prawa i prawa europejskiego. To właśnie komentarz jego autorstwa do ustawy o znakach towarowych znacząco wpłynął na kształt polskiej praktyki w dziedzinie ochrony znaków towarowych.

Jubilat jest związany z Lublinem i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej od ponad 50 lat. To tu ukończył studia prawnicze w 1971 r., otrzymał tytuł doktora habilitowanego (1988 r.) i tytuł profesora nauk prawniczych (1996 r.). Od 50 lat pracuje na naszej Alma Mater, początkowo w Zakładzie Prawa Gospodarczego, a od blisko 30 lat kieruje Katedrą Prawa Unii Europejskiej, która funkcjonuje w ramach programu Katedr Prawa Europejskiego im. Jean Monnet zorganizowanego przez Komisję Europejską. Profesor do tej pory wypromował 17 przewodów doktorskich, jest recenzentem w wielu przewodach doktorskich, habilitacyjnych i o nadanie tytułu profesora.
To także autor ponad 200 publikacji naukowych z prawa cywilnego, handlowego, europejskiego i własności przemysłowej oraz kilkanaście pozycji książkowych, m.in. „Prawo znaków towarowych. Komentarz” czy „System Prawa Prywatnego. Prawo własności przemysłowej”.

Prof. Ryszard Skubisz jest członkiem European Community Trademark Association oraz International Trade Mark Association, a także komitetów redakcyjnych kilku krajowych czasopism prawniczych oraz kilku krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych. W latach 2001-2005 był zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu. Na swoim koncie ma wiele nagród, został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Trzy lata temu został wskazany przez czasopismo World Trademark Review w rankingu Światowi Liderzy: Prywatna Praktyka jako jeden z rekomendowanych prawników.

Fot. Klaudia Olender

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    10 października 2022