Jak pomóc tym, którzy nie mogą mówić? Komentarz eksperta UMCS

Październik jest międzynarodowym miesiącem wspomagających i alternatywnych metod komunikacji. Wiele osób nie może się porozumiewać tradycyjną mową, np. ze względu na stan zdrowia czy rodzaj niepełnosprawności. Warto sobie uświadomić, że brak możliwości porozumiewania się – przy jednoczesnej chęci wyrażania swoich potrzeb i komunikatów – może przynosić wiele negatywnych skutków. Są jednak metody (tzw. ACC), dzięki którym możemy wesprzeć takie osoby – temat ten przybliża Łukasz Maj z Katedry Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym komentarzem w ramach cyklu Centrum Prasowego UMCS pn. „Okiem eksperta”.

Treść komentarza, z której mogą Państwo korzystać (z zaznaczeniem autora i uczelni), znajduje się w załączniku oraz na stronie internetowej.

Łukasz M. Maj – logopeda, oligofrenopedagog, asystent i doktorant w Katedrze Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS w Lublinie, terapeuta i członek Zarządu Krajowego Towarzystwa Autyzmu o/Lublin. Prowadzi terapię indywidualną i grupową osób ze spektrum autyzmu. W pracy terapeutycznej wykorzystuje wspomagające i alternatywne metody komunikacji. Jego zainteresowania naukowe dotyczą trudności językowych i komunikacyjnych osób ze spektrum autyzmu. Autor publikacji na temat zaburzeń mowy w przypadkach uszkodzenia mózgu i zaburzeń neurorozwojowych.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    8 października 2024