Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 12-14 września br. odbędzie się I Międzynarodowa Szkoła Komunikowania pt. „Jak dokumentować historię w czasie wojny?”, zorganizowana jednocześnie w dwóch jednostkach naukowych połączonych ze sobą przy pomocy telemostu: w Lublinie na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS (Kampus Zachodni, ul. Głęboka 45) oraz w Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. T. Szewczenki. Wystąpienia uczestników będą tłumaczone symultanicznie na język ukraiński i polski.
Wydarzenie rozpocznie się 12 września (wtorek) o godz. 10:00 w Auli A.108 Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. W uroczystym otwarciu udział wezmą m.in.: Natalia Jemczenko, dyrektor ds. komunikacji System Capital Management, prof. Wołodymyr Buhrow, rektor Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS oraz prof. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS.
Tematyka tegorocznej I Międzynarodowej Szkoły Komunikowania będzie skoncentrowana wokół problemów historii mówionej w Europie Środkowo-Wschodniej, dokumentowania świadectw historii podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, wpływu historii mówionej na kształtowanie pamięci historycznej, a także oddziaływania rosyjskiej propagandy i dezinformacji na przestrzeń informacyjną Polski i Ukrainy w zakresie historii i pamięci.
Podczas wydarzenia wykłady wygłoszą m.in.: prof. Serhii Plokhy z Katedry Historii Ukrainy na Uniwersytecie Harvarda, który opowie o tym „Jak pisać i przedstawiać społeczeństwu wojnę rosyjsko-ukraińską”; prof. Peter Pomerantsev, ekspert ds. mediów i propagandy współczesnej Rosji z Instytutu Spraw Globalnych Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Nauk Politycznych, który przedstawi temat pt. „Media podczas wojny: dokumentowanie, manipulacje i mobilizacja”, pracownicy naukowi z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki, którzy przybliżą takie zagadnienia jak: „Wybór informatorów do wywiadów w projektach społecznych i badaniach” (Ałła Petrenko-Łysak i Olha Bezrukowa) czy „Psychologiczne aspekty dokumentowania i interpretacji historii: praktyczne szkolenie” (Ołeksandr Biłous). Z kolei naukowcy reprezentujący UMCS, m.in. prof. dr hab. Walenty Baluk wraz z drem Jakubem Olchowskim z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego wygłoszą wykład pt. „Rosyjska narracja wojenna. Historyczny storytelling: polskie doświadczenia”, a dr hab. Agnieszka Demczuk z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka opowie „Jak skutecznie przeciwdziałać propagandzie i dezinformacji”. Ponadto zostaną zaprezentowane projekty z zakresu historii mówionej realizowane w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, Polskim Radiu Lublin oraz Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrainy „Ukrinform”.
Organizatorami inicjatywy ze strony polskiej są: Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS oraz Centrum Europy Wschodniej UMCS we współpracy z Instytutem Europy Środkowej w Lublinie oraz Ośrodkiem „Brama Grodzka- Teatr NN”. Z kolei stronę ukraińską reprezentują: Fundacja Rinata Achmetowa, KUN im. T. Szewczenki, pracownicy naukowi kijowskiej uczelni, a także dziennikarze z agencji informacyjnej „Ukrinform”, „Ukraińskiej Prawdy” oraz TV 1+1.
Pomysł zorganizowania Międzynarodowej Szkoły Komunikowania zrodził się rok temu podczas międzynarodowego seminarium „Historia i pamięć w warunkach wojny informacyjnej Rosji przeciwko Ukrainie”, współorganizowanego przez Centrum Europy Wschodniej UMCS, Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz Fundację Rinata Achmetowa.
Intensyfikacja wspólnych projektów i pomysłów w zakresie komunikowania międzynarodowego i strategicznego jest pokłosiem podpisanej w ubiegłym roku, z inicjatywy Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz Centrum Europy Wschodniej UMCS, ramowej umowy o współpracy pomiędzy Fundacją Rinata Achmetowa a Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz stanowi potrzebę usystematyzowania, opracowania metodologii i koncepcji działań w zakresie dokumentowania świadectw cywili dotkniętych cierpieniem wojny oraz rosyjskich zbrodni wojennych.
W załączeniu przesyłam program wydarzenia.