Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w dniach od 1 do 29 lipca 2019 r. organizuje kolejną edycję Lata Polonijnego. Są to różnorodne kursy języka oraz kultury polskiej dla Polonii i obcokrajowców, które tradycyjnie odbywają się w CJKP każdego roku w lipcu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 15 lipca br. w auli uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji. Władze uczelni reprezentowała dr hab. Alina Orłowska, prof. UMCS. Wśród zaproszonych gości byli także m.in. przedstawiciele Miasta Lublin oraz województwa lubelskiego.
fot. Bartosz Proll
W tegorocznej edycji, w 4-tygodniowym Letnim Kursie Języka i Kultury Polskiej biorą udział 72 osoby z 25 krajów. Uczelnia gości obywateli Azerbejdżanu, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Egiptu, Francji, Indii, Indonezji, Irlandii, Izraela, Kazachstanu, Korei Południowej, Łotwy, Maroka, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.
W 3-tygodniowym Letnim Kursie Języka i Kultury Polskiej uczestniczą 72 osoby, a w kursie na zasadach odpłatności indywidualnej 22 osoby. Gościmy obywateli Białorusi, Brazylii, Chin, Chorwacji, Czech, Finlandii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Indonezji, Japonii, Kazachstanu, Kenii, Korei Południowej, Litwy, Maroka, Niemiec, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Tajlandii, Ukrainy, Węgier oraz Włoch. Oba kursy są współfinansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Dla 60 nauczycieli języka polskiego pracujących w szkołach polonijnych na Wschodzie CJKP organizuje także trwające trzy tygodnie warsztaty kwalifikacyjne dla nauczycieli szkół polonijnych (język polski, historia i kultura Polski). Projekt jest współfinansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Swoje umiejętności doskonalą nauczyciele z Białorusi, Gruzji, Ukrainy i Rosji.
Łącznie w tegorocznej edycji wydarzenia bierze udział ponad 200 uczestników, którzy oprócz doskonalenia języka polskiego i warsztatu nauczycielskiego, zapoznają się z naszą historią i kulturą w ramach organizowanych zajęć i wycieczek.