Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W ramach obchodów Światowego Dnia Filozofii 16 listopada 2023 r. o godz. 14:30 na auli Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4, Lublin) odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Twardowskiego dla najlepszej książki filozoficznej roku 2022. Jest to jedyny tego rodzaju konkurs w Polsce.
Nagroda im. Kazimierza Twardowskiego, wybitnego filozofa, ojca współczesnej filozofii polskiej (twórcy Szkoły Lwowsko-Warszawskiej), a przy tym zapalonego dydaktyka i popularyzatora nauki, przyznawana jest raz w roku za wybitną pracę naukową z zakresu filozofii. Wysokość nagrody ustala każdego roku organizator konkursu – Fundacja Academicon, w roku 2023 jest to 40 000 zł.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody (statuetka i nagroda pieniężna) nastąpi podczas uroczystej gali na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. W ramach wydarzenia zaplanowany jest także panel dyskusyjny pt. „Wydawanie książek filozoficznych dziś”. Wezmą w nim udział filozofowie akademiccy z różnych ośrodków naukowych w Polsce.
W programie przewidziane są również wydarzenia towarzyszące. Uczestnicy gali będą mogli obejrzeć wystawę ilustracji z magazynu „Filozofuj!” na holu przed aulą na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Z kolei uczniowie szkół średnich zaproszeni są na spotkanie w ramach Młodzieżowego Klubu „Filozofuj!”, które odbędzie się w Centrum Kultury w Lublinie w godz. 10.00–12.00. Razem z prof. Jackiem Wojtysiakiem (KUL) oraz dr. Marcinem Będkowskim (UW) młodzież podejmie refleksję i dyskusję na temat przypadku i konieczności.
Wstęp na galę oraz wystawę jest wolny. Na Młodzieżowy Klub „Filozofuj!” obowiązują zapisy (ograniczona liczba miejsc): https://tiny.pl/cjvp1
W załączniku znajduje się plakat z programem.
Organizacja konkursu oraz gali jest możliwa dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.