Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Za nami finałowa gala, podsumowującą pilotażową edycję projektu „Przedsiębiorcza Młodzież” - wspólną inicjatywę Urzędu Miasta Lublin i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wpisującą się w serię wydarzeń związanych z otrzymaniem przez nasze miasto tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
W uroczystej gali udział wzięli przedstawiciele władz UMCS: JM rektor prof. Radosław Dobrowolski; prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorota Kołodyńska; prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS; dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii dr hab. Andrzej Różański, prof. UMCS oraz dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Mariusz Kicia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin dr Mariusz Sagan; z-ca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania ds. Projektów i Programów Edukacyjnych Urzędu Miasta Lublin Iwona Nowakowska; Starszy Wizytator Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie, Sebastian Płonka oraz przedstawiciele przedsiębiorstw i sektora kreatywnego, prowadzący szkolenia i warsztaty, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie lubelskich liceów, a także zaangażowani w projekt pracownicy, doktoranci i studenci UMCS.
Głównym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy projekt doradczy z zakresu promocji w social mediach, opracowany przez uczestników na zlecenie lubelskich przedsiębiorców. Kapituła Konkursu, w skład której weszli: prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS; dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin dr Mariusz Sagan, dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS dr hab. Mariusz Kicia, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS dr hab. Andrzej Różański, prof. UMCS oraz Karolina Ślebocka, ekspertka z zakresu nowoczesnych mediów i e-commerce, właścicielka agencji EVEREST MARKETING, wybrała i nagrodziła projekty zrealizowane przez szkoły: Śródziemnomorskie LO im. św. Dominika Guzmana (I miejsce), XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego (II miejsce), XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania (III miejsce).
- Myślę, że wizyty w naszej uczelni utwierdziły was w przekonaniu, że warto studiować w Lublinie, na UMCS, że warto kreować własną rzeczywistość – powiedział rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski i zaznaczył, że „Przedsiębiorcza Młodzież” to już kolejny projekt realizowany wspólnie przez UMCS i Miasto Lublin, który znalazł tak duże zainteresowanie wśród młodych mieszkańców naszego miasta i który zakończył się sukcesem.
Do słów rektora odniósł się dr Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, absolwent studiów na Wydziale Ekonomicznym UMCS:
- Po pierwsze „Przedsiębiorcza Młodzież” to program bardzo ważny dla miasta, jeden z flagowych projektów, związanych z Europejską Stolicą Młodzieży – powiedział i dodał, że w projekt zaangażowało się około 20 firm, co stanowi tylko niewielki ułamek przedsiębiorczego potencjału miasta. – Widzę w was potencjał na startupowców, na osoby, które założą swoje biznesy, osiągną sukces i zarobią miliony złotych. Myślę, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest bardzo dobrym gwarantem edukacji, która taki sukces zapewni – podkreślił.
Podczas gali wręczono pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz podziękowania partnerom przedsięwzięcia i delegacjom ze szkół, biorących udział w projekcie. Drobne upominki otrzymali również studenci i studentki z Wydziału Ekonomicznego i Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.
I na koniec nie zabrakło niespodzianek – na scenie pojawił się m.in. Ipro Teatr Bezczelny, który spontanicznie wciągnął uczestników w swoje show, zapewniając przy tym potężną dawkę śmiechu i dobrej zabawy.
Czwartkowe wydarzenie było zwieńczeniem sześciomiesięcznej przygody, w trakcie której uczestnicy projektu zdobyli wiedzę z zakresu szeroko pojętej przedsiębiorczości, rozwijali swoje kompetencje interpersonalne, realizowali działania, mające na celu kształtowanie postaw przedsiębiorczych, nabyli umiejętności z zakresu autoprezentacji oraz radzenia sobie ze stresem, poznali przedstawicieli sektora kreatywnego w Lublinie, a także pod opieką m.in. specjalistów z UMCS zrealizowali pierwsze poważne projekty doradcze z zakresu promocji w social mediach dla lubelskich przedsiębiorstw.
Dodatkowo młodzież, jak i nauczyciele, uczestniczyli w ciekawych warsztatach zrealizowanych m.in. przez Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS, Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS, a także w cyklu webinarów, poświęconych relacjom w biznesie, organizowanych w ramach Akademii Przedsiębiorczości UMCS-Santander Universidades 2022.
W czasie trwania projektu licealiści spotkali się z władzami rektorskimi uczelni, poznali miasteczko akademickie, zwiedzili Centrum Kultury Fizycznej, Bibliotekę Główną UMCS, siedzibę Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS, a także ACKiM UMCS „Chatka Żaka” i przy wsparciu współpracowników tej instytucji, zrealizowali film „Przeżyjmy to jeszcze raz”, przedstawiający poszczególne etapy projektu.