Etyka zawodowa w archiwach

11 maja 2009 r. w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone zagadnieniu etyki w zawodzie archiwisty. Organizatorami było Archiwum PAN oraz Polskie Towarzystwo Archiwalne, a uczestniczyła w nim kierownik Archiwum UMCS dr Anna Łosowska.

O problemach „Dobrych obyczajów w nauce”, czyli pierwszym kodeksie etycznym zawierającym zasady i wytyczne dla pracowników nauki, mówił prof. dr hab. L. Kuźnicki, wieloletni Prezes PAN, oraz prof. dr hab. M. Środa z UW. Problem etyki zawodowej w środowisku archiwalnym naświetlili m.in. prof. dr hab. W. Stępniak z UMK w Toruniu, dr P. Dymmel - dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie oraz kierownik CLKA przy AGAD - pani A. Czajka.

Nie zabrakło również przedstawicieli innych środowisk, którzy przedstawili problematykę etyki zawodowej w archiwach kościelnych (ks. prof. J. Związek), związkach religijnych (M. Taha Żuk, naczelny imam Rzeczypospolitej) i bibliotekach (dr T. Święćkowska).

Ożywiona i momentami emocjonalna dyskusja, która wywiązała się po wystąpieniach poszczególnych referentów pokazała, jak ważny jest to problem w dzisiejszej rzeczywistości, w której często należy dokonywać wyborów bądź korelacji pomiędzy obowiązkiem a wyznawaną przez siebie hierarchią wartości.

    Aktualności

    Data dodania
    7 marca 2014