Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
22 maja na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS odbędą się obchody Dnia Socjologa. W ramach inicjatywy zorganizowana zostanie konferencja naukowa: „Społeczeństwo – realne czy wirtualne?”, której celem jest próba udzielenia odpowiedzi na pytania towarzyszące złożonym zmianom społecznym stymulowanym wielowymiarowym rozwojem technologicznym. Podczas spotkania zaplanowana jest sesja plenarna, panel ekspercki „Od fake news do fake society: społeczne uwarunkowania dezinformacji”, dyskusja nt. książki oraz sesja młodych naukowców.
Rola Internetu w życiu politycznym, gospodarczym, w pisaniu historii, tworzeniu kontekstów kulturowych jest już na tyle duża, że dotychczasowe sposoby widzenia zjawisk społecznych wydają się być coraz mniej użyteczne. Rewolucja cyfrowa radykalnie wpłynęła na charakter relacji międzyludzkich, rozszerzyła i wzmocniła obecność aktorów nieludzkich oraz wprowadziła nowe formy uspołecznienia (np. selfies, dzielenie się). W warunkach zanikającej granicy między domenami online i offline niezwykle trudno jest wskazać obszary ludzkiej aktywności, które obroniły się przed bezpośrednim lub pośrednim wpływem nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Na wydarzeniu dowiemy się m.in. jakie są społeczne konsekwencje korzystania z nowych technologii oraz jakie są perspektywy i zagrożenia przy dalszej ich ekspansji.
Dzień Socjologa na UMCS zostanie uroczyście zainaugurowany o godz. 9:30 w Auli Wydziału Filozofii i Socjologii (Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4).
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
---
W imieniu Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, Zespołu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych UMCS, Koła Naukowego Psychologów UMCS oraz Akademickiego Centrum Wsparcia UMCS zapraszamy również na pokaz filmu "Nieracjonalny mężczyzna". Spotkanie odbędzie się 23 maja 2019 r. w godzinach 16:30 – 20:00 w Małej Sali Widowiskowej ACK UMCS "Chatka Żaka" (ul. Radziszewskiego 16, Lublin) w ramach połączonej edycji cyklów PsychoKino i KinoZofia oraz wydarzenia Pogranicza: Filozofia i Psychoanaliza.
„Nieracjonalny mężczyzna” Woody'ego Allena opowiada o burzliwym życiu profesora filozofii Abe’a Lucasa (Joaquin Phoenix). Mając za sobą wiele emocjonalnych doświadczeń, znudzony życiem i przeżywający kryzys egzystencjalny Abe, wkrótce po podęciu pracy w małym miasteczku uniwersyteckim poznaje dwie intrygujące kobiety: Ritę Richards (Parker Posey), samotną profesor, która pragnie uwolnić się ze swojego małżeństwa oraz Jill Pollard (Emma Stone), jedną z najlepszych studentek. Nieoczekiwanie Jill staje się jego najbliższą przyjaciółką. Konsekwencje, jakie niesie za sobą znajomość i fascynacja kobietami, wywrócą życie profesora do góry nogami. Najbardziej jednak skomplikuje je – i jednocześnie nada rumieńców – pewne zaskakujące wydarzenie…
Po projekcji zostanie przeprowadzona dyskusja ekspertów na temat kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym, relacjami i samopoznaniem w kontekście kryzysu połowy życia oraz odpowiedzialności za czyny popełnione w imię wyższego dobra. Wszystko odbędzie się w allenowskim stylu – śmiertelnie poważne sprawy dyskutowane z przymrużeniem oka.
W dyskusji udział wezmą:
Anna Czarska-Kopeć, psycholog, psychoterapeuta
Szymon Juros, psycholog, psychoterapeuta, członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej
dr hab. Wojciech Cwalina, psycholog, Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS
dr hab. Paweł Bytniewski, filozof, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
Grzegorz Michalik, filozof, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
Wstęp na wydarzenie jest wolny.