Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dnia 29 IX 2023 r. Archiwum Państwowe w Lublinie zorganizowało obchody Dnia Archiwisty, przypadające jak co roku 30 września. Dzień Archiwisty został ustanowiony w 2019 r. przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzaka w celu uhonorowania wszystkich archiwistów zawodowych, społecznych, jak i rodzinnych. Tytuł tegorocznego spotkania brzmiał "Co gryzie archiwistę zakładowego?"
Spotkanie składało się z dwóch sesji - prelekcyjnej i doradczo-poglądowej. Pierwsza odbyła się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie ponad 300 archiwistów zakładowych z całej Lubelszczyzny, wysłuchało przygotowanych referatów m. in. na temat tożsamości kustoszów archiwalnych (prof. Dariusz Magier z Archiwum Państwowego w Siedlcach); dobrych praktyk w zawodzie archiwisty Izby Administracji Skarbowej w Lublinie (Anna Jadeszko); „Jak z bałaganu zrobić porządek” (Katarzyna Łukomska z MOSiR Kraśnik); postępowania w przypadku zalania archiwum zakładowego (Małgorzata Gnatowicz z Urzędu Gminy w Piszczacu); specyfiki i aktualnych problemów archiwów zakładowych w zakładach penitencjarnych (Paulina Opoka i Paula Anioł z Aresztu Śledczego w Lublinie); zabezpieczania materiałów archiwalnych i dokumentacji niearchiwalnej (Michał Zawada z APL). Moderatorem spotkania była Agnieszka Konstankiewicz zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Lublinie.
Sesja doradczo-poglądowa odbyła się w budynku Archiwum Państwowego przy ul. Jezuickiej 13. Przybyli archiwiści skorzystali z tematycznych punktów konsultacyjnych, w których mogli przedyskutować nurtujące ich kwestie oraz otrzymać fachowe porady. Ponadto obejrzeli wnętrza archiwum m. in. pracownię naukową, pomieszczenia magazynowe, pracownię digitalizacji. Na dziedzińcu archiwum, w podcieniach i galerii wystawowej czekała na zwiedzających okolicznościowa ekspozycja materiałów ulotnych z czasu wojny polsko-bolszewickiej oraz akt lokacyjny miasta Lublina.
Wydarzenie spotkało sie z zainteresowaniem pracowników Archiwum UMCS, w osobie dr. Michała Kuchciaka.