Instytut Nauk Chemicznych UMCS z przyjemnością informuje, że wśród ostatnich laureatów konkursu MINIATURA 5 gremium eksperckie Narodowe Centrum Nauki doceniło projekt dr Grzegorza Słowika
z Katedry Technologii Chemicznej w Instytucie Nauk Chemicznych UMCS, działającym na Wydziale Chemii UMCS.
Wśród laureatów konkursu znalazło się 10 pracowników naukowych UMCS, w tym:
dr Grzegorz Słowik z Instytutu Nauk Chemicznych
z projektem pt. „Rola struktury, morfologii i stanu utlenienia nanomateriałów miedziowo-żelazowych w determinowaniu ich aktywności, selektywności i stabilności w procesie reformingu parowego metanolu”
(wartość uzyskanego finansowania: 20 900,00 zł),
Serdecznie gratulujemy Panu Doktorowi sukcesu i życzymy pomyślnej realizacji projektu!
Projekt badawczy o charakterze pilotażowym dr Grzegorza Słowika pt. „Rola struktury, morfologii i stanu utlenienia nanomateriałów miedziowo-żelazowych w determinowaniu ich aktywności, selektywności i stabilności w procesie reformingu parowego metanolu” polegać będzie na badaniu nanomateriałów mających zastosowanie w dziedzinie chemii, a w szczególności katalizy.
Rys. 1. Schematyczne przedstawienie procesu reformingu parowego metanolu na katalizatorach miedziowo-żelazowych z nośnikiem CeO2. (rys. dr Grzegorz Słowik)
Badane układy katalityczne będą miały zastosowanie w branży energetycznej. Reforming parowy metanolu to jeden najbardziej rozpowszechnionych i wydajnych energetycznie procesów katalityczny do produkcji wodoru, bardzo często uznawanego za paliwo przyszłości.
Wodór wygenerowany na katalizatorach w reakcji reformingu parowego metanolu może być wykorzystany w ogniwach paliwowych, gdzie dochodzi do jego konwersji w użyteczną energię elektryczną, która następnie mogłaby być wykorzystana w zastosowaniach stacjonarnych czy w pojazdach elektrycznych.
Produkcja wodoru w wyniku konwersji metanolu z wodą jest procesem, który wymaga odpowiednio dobranego układu katalitycznego, wykazującego dobrą aktywność, selektywność i stabilność katalityczną. Obok odpowiednio dobranego składu katalizatora istotną rolę odgrywa również jego nanostruktura, morfologia i stan utlenienia fazy aktywnej. Parametry te to jedne z kluczowych czynników mających istotny wpływ na właściwości katalityczne katalizatora w reformingu parowym metanolu. Przeprowadzone w ramach projektu badania pozwolą na określenie roli struktury, morfologii i stanu utlenienia katalizatorów miedziowo-żelazowych na ich aktywność, selektywność i stabilność w procesie reformingu parowego metanolu. Poznanie tych zależności pozwoli na optymalizację składu i właściwości fizykochemicznych badanych nanomateriałów pod kątem ich właściwości katalitycznych w procesie konwersji metanolu. Badania dostarczą informacji na temat relacji pomiędzy kluczowymi parametrami katalizatora a jego efektywnością w badanym procesie, co w konsekwencji stanie się pomocne przy projektowaniu taniego – bazującego na miedzi, wydajnego i stabilnego układu katalitycznego do produkcji wodoru w konwersji metanolu z parą wodną.
MINIATURA 5 jest konkursem ukierunkowanym na realizacje pojedynczych działań naukowych, organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki m.in. na prowadzenie badań wstępnych / pilotażowych, staży naukowych, kwerend, wyjazdów konsultacyjnych, wyjazdów badawczych. Podstawowym celem konkursu jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych.
Link do ogólnopolskiej listy projektów i laureatów w konkursie MINIATURA 5
Łącznie, w konkursie MINIATURA 5 na projekty naukowe będące pomysłami naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Narodowe Centrum Nauki przyznało środki finansowe w łącznej kwocie prawie 250 tys. zł. Zostaną one wykorzystane w ramach realizacji 12-miesięcznych działań naukowych.
Wszystkim laureatom konkursu MINIATURA 5 z naszego uniwersytetu serdecznie gratulujemy!
źr.: NCN; UMCS