Do 5 października trwa nabór do konkursu Viral ART Festival!

W dniach 20-21 listopada w Chatce Żaka nastąpi superinfekcja w intersztuce poprzez nowy, ogólnopolski projekt - Viral ART Festival. Wydarzenie pokaże nieszablonowe podejście do sztuki eksperymentalnej i awangardowej, której przewodnią ideą jest interdyscyplinarność.

Festiwal ma na celu integrację działań, będących swego rodzaju buntem przeciwko skanonizowanym formom sztuki, a także sztuce komercyjnej. Jednym z założeń festiwalu jest zajrzenie w przeszłość kultury awangardowej, która ma swoje korzenie w środowiskach studenckich i akademickich. Kreacja i eksperyment to typowe potrzeby młodych ludzi, którzy poszukują nowych form i ekspresji w sztuce - podkreśla Izabela Pastuszko, p.o. Dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. 

Nazwa festiwalu nie jest przypadkowa. Viral w znaczeniu dosłownym oznacza wirusowy - jest to ważny zamysł festiwalu w kontekście rozprzestrzeniania, a więc bezpośredniego zarażania sztuką odbiorców, nie tylko w cyberprzestrzeni, ale też w realnym świecie - mówi Maciej Lachowicz, kurator Viral ART Festival. 

Najważniejszym elementem festiwalu będzie wystawa intermedialna, w której udział wezmą młodzi artyści wyłonieni przez profesjonalne Jury na drodze konkursu. Model i forma zgłoszonych prac będą odpowiedzią na to, w jakim kierunku będzie rozwijał się festiwal, ponieważ ma być on twórczy, a my chcemy na nowo rozpoznać środowisko akademickie - wspomina Magdalena Markiewicz, kuratorka festiwalu. 

Prace mają być eksperymentem podejmującym tematykę fizyczności i/lub mentalności człowieka. Do konkursu można zgłaszać prace/projekty wykonane we wszystkich mediach i obszarach sztuki, m.in. działanie multimedialne, wykorzystujące nowe technologie, sztuki cyfrowe, video, animacja, obiekt, instalacja, rysunek, malarstwo, rzeźba itp.

Finałowa trójka artystów zostanie wyróżniona finansowymi nagrodami o wartości: I miejsce - 2000 zł, II miejsce - 1000 zł, III miejsce - 500 zł

Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów trzech ostatnich lat uczelni polskich (obrona w 2018, 2019, 2020 roku). Prace konkursowe przyjmowane są do 5 października. Regulamin i karty zgłoszeń dostępne na stronie festiwalu.

Fanpage festiwalu

Link do wydarzenia konkursowego na Facebooku

Link do video promocyjnego 

Organizatorem jest Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Projekt zrealizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin. Kuratorzy festiwalu: Magdalena Markiewicz, Maciej Lachowicz. Komisarz projektu: Izabela Pastuszko. 

O kuratorach Viral ART Festival:

Magdalena Markiewicz - operator kamery, montażysta, zajmuje się oświetleniem scenicznym, nowymi mediami i wizualizacjami do muzyki na żywo. Specjalizuje się w multimedialnych sztukach wizualnych na nietypowych podłożach takich jak tkaniny transparentne. Prywatnie i zawodowo związana także ze sztukami eksperymentalnymi, w tym video artem, malarstwem i muzyką. Absolwentka Wydziału Artystycznego w Lublinie, gdzie obroniła dyplom licencjacki z malarstwa pod kierunkiem dra hab. szt. Sławomira Tomana, a następnie intermedialny dyplom magisterski pod kierunkiem dra hab. szt. Jana Gryki.

Maciej Lachowicz - realizator dźwięku, operator kamery, producent techniczny wydarzeń artystycznych i produkcji filmowo telewizyjnych, związany z mediami i kulturą. Absolwent wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, w 2003 roku w zakładzie Animacji Kultury złożył licencjat i obronił dyplom specjalizacji teatralnej. Ukończył cykl szkoleń dla dyrektorów i menedżerów zarządzających placówkami kultury organizowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Współpracował z rozgłośniami radiowymi i stacjami telewizyjnymi. Prywatnie ściśle związany z nurtem muzycznym jako wykonawca, autor i producent.

    Aktualności

    Autor
    Agnieszka Bąk
    Data dodania
    23 września 2020