Dni Honorowego Krwiodawstwa

Do soboty (26.11.) trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To święto zostało ustanowione w 1972 r. i obchodzone jest corocznie w ostatnim tygodniu listopada. Towarzyszą mu liczne uroczystości związane z nadawaniem odznaczeń Honorowego Dawcy Krwi. To także dobra okazja, by podziękować stałym dawcom krwi, zachęcić innych do akcji oraz podkreślić znaczenie tej pięknej i szlachetnej misji, jaką jest jest honorowe krwiodawstwo.

Jak co roku UMCS zachęca społeczność akademicką do włączenia się w akcję honorowego dawstwa krwi. Krew to niezastąpiony lek - najcenniejszy dar istnienia, dla wielu chorych oraz ofiar wypadków to jedyna szansa na szybszy powrót do zdrowia lub uratowanie życia. Nie można wyprodukować jej w laboratorium, nie ma sztucznego odpowiednika, jej źródłem może być tylko człowiek. Krew potrzebna jest do życia tak samo, jak powietrze i woda. Dotlenia, odżywia i oczyszcza komórki, od jej przepływu zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała i narządów. W żyłach dorosłego człowieka krąży około 5-6 litrów krwi, a w jej 2-3 kroplach znajduje się około biliona czerwonych krwinek.

W całym kraju systematycznie prowadzone są akcje poboru krwi, aby utrzymać ciągłość w jej dostawwach i zwiększać poziom rezerw. Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK to zatem dobra okazja do podkreślenia, jak ważne jest bezinteresowne zaangażowanie w ratowanie życia drugiego człowieka. Bo oddając jedną jednostkę krwi (450 ml), można uratować aż trzy ludzkie istnienia!

Przypominamy również, że na stronie RCKiK w Lublinie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące: wymogów, jakie powinien spełniać potencjalny dawca krwi, przygotowań oraz przebiegu procesu oddawania krwi, lista placówek, a także harmonogram najbliższych terenowych akcji poboru krwi.

Zachęcamy społeczność akademicką UMCS do zapoznania się z informacjami oraz do wzięcia udziału w wybranej przez siebie akcji. Pamiętajmy również, że podczas wizyty w RCKiK, poza ofiarowaniem krwi, każdy może wpisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku.

W tym szczególnym czasie zapraszamy także do zapoznania się z tekstem na temat szczególnej roli krwi w ratowaniu ludzkiego życia, który ukazał się na łamach lipcowego numeru „Wiadomości Uniwersyteckich”.

Fot. Zdjecie ilustracyjne/ Pixabay

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    23 listopada 2022