Dlaczego przeklinamy?

Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr Pauliny Banaszkiewicz z Katedry Psychologii Emocji i Osobowości UMCS.

17 grudnia przypada nietypowe święto, a dokładnie Dzień bez Przekleństw. To doskonała okazja do rozmowy na temat przeklinania i emocji z tym związanych. Dlaczego używamy brzydkich słów? Co nami kieruje? Jak z tym walczyć?

Wulgaryzmy są częścią języka. W każdym języku jakieś wyrażania określane jako wulgaryzmy istnieją, więc wydaje mi się, że wyeliminowanie ich zupełnie jest niemożliwe, natomiast warto ćwiczyć taką umiejętność wyrażania emocji, która jednak nie będzie z nimi związana – mówi dr P. Banaszkiewicz.

Paulina Banaszkiewicz – doktor z Katedry Psychologii Emocji i Osobowości UMCS. Autorka licznych publikacji z zakresu emocji, w tym monografii pt. „Studium emocji zazdrości romantycznej Polaków”. Zainteresowania naukowe: problematyka doświadczania, ekspresji i uwarunkowań zazdrości, funkcjonowanie osób w relacjach niemonogamicznych, psychologia emocji i bliskich związków.

Fot. Weronika Wójcik   

    Odcinki

    Data dodania
    17 grudnia 2021