Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Według Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych w ostatnim tygodniu w ciągu każdej doby ponad 100 tys. razy publikowano w mediach społecznościowych dezinformacje na temat wojny w Ukrainie. To pokazuje skalę tego niepokojącego zjawiska. Jak chronić się przed fake newsami, czym jest dezinformacja i tzw. clickbaity? Zachęcamy do zapoznania się z komentarzem eksperckim dra hab. Pawła Nowaka, prof. uczelni z Katedry Komunikacji Medialnej UMCS.
Tekst powstał w ramach inicjatywy „Okiem eksperta” - specjaliści z naszej uczelni tworzą komentarze eksperckie, opinie, analizy czy prognozy branżowe dotyczące bieżących wydarzeń, problemów czy zagadnień budzących wątpliwości, a znajdujących się w polu ich zainteresowań badawczych.
Treść komentarza, z którego mogą Państwo korzystać (z zaznaczeniem autora oraz uczelni) znajduje się w załączniku oraz jest dostępna pod linkiem: https://www.umcs.pl/pl/komentarze-eksperckie,22097,dezinformacja-komentarz-ekspercki,113519.chtm
___
Dodatkowo z okazji obchodzonego dzisiaj (8 marca) Dnia Kobiet prezentujemy podcast pn. „Głos nauki” – o kobietach dawniej i dziś. Dr hab. Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska, prof. UMCS z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka opowiada o zmieniającej się roli kobiet na przestrzeni wieków. – W momencie, gdy człowiek okiełznał ogień, mężczyźni pozostali w sferze, którą dzisiaj byśmy nazwali publiczną, a kobiety zostały przy tym ogniu. [...] Ten model utrzymał się bardzo długo, ale już w starożytności dyskutowano o równości płci. – mówi ekspertka.
Zachęcamy do udostępniania i cytowania nagrania: https://www.umcs.pl/pl/odcinki,20240,o-kobietach-dawniej-i-dzis,113514.chtm