Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Na stronie burza.umcs.lublin.pl można znaleźć na bieżąco aktualizowane informacje na temat lokalizacji wyładowań atmosferycznych.
W ciągu ostatnich dni strona prowadzona przez studentów z Koła Naukowego Studentów Fizyki zyskała znaczną popularność w mediach. Informacje na temat projektu rozeszły się lotem błyskawicy zarówno po mediach lokalnych (Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, Telewizja Lublin), jak i ogólnopolskich (RMF FM, Onet.pl).
Strona funkcjonuje już ponad rok i wciąż zyskuje nowych użytkowników. Staramy się ją rozwijać i prezentować dane dla różnych regionów Polski.
Jak to działa?
Detektor działający w Kole współpracuje z siecią podobnych detektorów rozsianych po całej Europie. W tym momencie w Polsce pracuje ich już ponad 20, kiedy zaczynaliśmy było ich zaledwie 3. Został on zbudowany tak, aby spełniał standardy obowiązujące w otwartej sieci blitzortung.org i mógł się z nią komunikować. Nasz detektor rejestruje dokładny czas (z dokładnością do kilku milionowych sekundy), w którym dociera do niego impuls fal radiowych pochodzący od wyładowania i przesyła go do sieci blitzortung.org. W zamian za przesyłanie danych i pracę naszego detektora otrzymujemy informacje o lokalizacji wyładowań, wyznaczone w oparciu o dane zebrane z całej sieci detektorów. Dzięki temu możliwe było założenie strony burza.umcs.lublin.pl.
Marek Kopciuszyński
Instytut Fizyki UMCS