Dalej na Wschód

22 maja 2012 r. to dzień, w którym Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej poszerzył swoje otwarcie na Wschód. Daleki Wschód.

Fot. Jacek Scherer

W murach Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym, Prorektor UMCS ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Ryszard Dębicki podpisał umowę o współpracy z dwoma uniwersytetami z Tajwanu: Lunghwa University of Science and Technology reprezentowany przez dr Ru-Jen Lin oraz National Kaohsiung First University of Science and Technology, Tajwan reprezentowany przez prof. dr Roger C.Y. Chen.

Wydarzenie było wstępem do dwudniowej międzynarodowej konferencji nt. Technology Innovation&Industrial Management TIIM 2012 – Building Competences, Synergy and Competitiveness for the Future, zorganizowanej przez Instytut Zarządzania Wydziału Ekonomicznego UMCS oraz Wydział Administracji i Inżynierii Biznesowej Uniwersytetu Kasetsart w Bangkoku.

Swoją obecnością konferencję uhonorowali rektorzy z Tajwanu, Ambasador Tajlandii Bansarn Bunnang, Prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wielu światowej sławy specjalistów, przedstawicieli biznesu, administracji rządowej i samorządowej, którzy wspólnie obradowali na tematy związane z rozwojem w dziedzinie technologii i zarządzania, a także dzielili się dokonaniami uniwersytetów na forum międzynarodowym. Jak podkreślał Prorektor Dębicki „[…] Budowanie kompetencji, synergii i konkurencyjności dla przyszłości jest niezwykle ważne i uniwersytety muszą się w to włączyć”.

W ramach panelu rektorskiego nt. Edukacji wyższej wobec wyzwań przyszłości, poruszono kwestie internacjonalizacji edukacji, jej synergii z biznesem, a także demograficznych i społecznych wyzwań przed jakimi stoi. Wśród tych ostatnich uczestnik panelu dr Kuang-Jung Tseng z Hsuan Chuang University na Tajwanie wymienił m.in. rosnącą liczbę placówek edukacyjnych, a także ich absolwentów oraz wynikające z tego problemy ich finansowania. Dr Dusan Lesjak z International School for Social and Business Studies na Słowenii podkreślał z kolei słabość i potrzebę zmian w europejskim systemie finansowania edukacji, a także podnoszenia mobilności wśród studentów w różnych kierunkach, nie tylko na Zachód. Pomimo dużej różnorodności kulturowej zauważono wspólne problemy i wyzwania przed jakimi stoją wszystkie instytucje naukowe – transfer wiedzy, technologii, potrzebę włączenia studentów i pracowników w działalność lokalnego biznesu, promowanie otwartości firm.

„[…] Edukacja to kooperacja, współpraca, partnerstwo” – powiedział dr Dusan Lesjak. I tak jak konferencja była okazją do współpracy ekspertów w ramach analizy współczesnych wyzwań i możliwych rozwiązań w obszarze edukacji i zarządzania, tak dla studentów nowo otwarta współpraca między uniwersytetami to doskonała okazja na nabycie globalnej perspektywy otaczającego świata i podniesienie swoich szans na międzynarodowym rynku pracy.

Oprac. Katarzyna Matyjanko

    Aktualności

    Data dodania
    23 maja 2012