Czy wiesz, że...

W specjalnym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich” dla kandydatów na studia opublikowaliśmy tekst z ciekawostkami dotyczącymi poszczególnych wydziałów naszej Uczelni. Artykuł przygotowała Magdalena Cichocka z Redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich”. Zachęcamy do lektury!

Zdjęcie ilustracyjne (Freepik. com)

Czy wiesz, że…

Nie, na pewno nie wiesz! W końcu dopiero wybierasz się na studia, więc masz do tego prawo. Ale przejdźmy do sedna – chodzi o ciekawostki o naszych fantastycznych wydziałach. Te króciutkie informacje pozwolą Ci poznać je od mniej znanej strony. Dowiesz się m.in. które z wydziałów mają swoje maskotki, gdzie znajdziesz stół bilardowy, strzelnicę lub salę baletową, a także przekonasz się, co oferują przyszłym studentom. Być może coś wyjątkowo Cię zainteresuje i dzięki temu już wkrótce do nas dołączysz!

Wydział Artystyczny

Ma 2,5 metra wysokości i 5 metrów szerokości. W jego wykonanie przez niemal rok (od października 2016 do czerwca 2017 r.) było zaangażowanych 15 studentów grafiki pod opieką dr. szt. Karola Pomykały. Inspirację stanowiła fotografia zrobiona w 1927 r. podczas kongresu w Brukseli, przedstawiająca 29 najwybitniejszych naukowców XX w., w tym Marię Curie-Skłodowską. Mowa o największym w Polsce drzeworycie, który powstał z okazji 150. urodzin Patronki naszego uniwersytetu. Pomysłodawcą tej niezwykłej inicjatywy był prof. Krzysztof Szymanowicz, ówczesny dziekan WA. Drzeworyt można podziwiać do dziś w budynku Instytutu Sztuk Pięknych.

Drzeworyt na Wydziale Artystycznym (fot. Bartosz Proll)

Wydział Biologii i Biotechnologii

Galeria pod Palmą to jedno z najbardziej znanych miejsc na wydziale. Można tam odpocząć w przerwie między zajęciami, zagrać w kalambury, posiedzieć na mięciutkich pufach, a przede wszystkim wziąć udział w fantastycznych wystawach. W galerii zobaczysz nie tylko prace członków Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej, ale także grafiki przygotowane przez inne osoby na specjalne okazje, jak chociażby Rok Botaniki lub Rok Entomologii. Co ciekawe, naprawdę można tam znaleźć palmę, która, mimo swojej nazwy (karłatka niska), jest zachwycająca!

Wydział Chemii

To tu w latach 70. ubiegłego wieku stworzono pierwszy w Polsce światłowód. Badania dotyczące przywołanej tematyki są z sukcesami kontynuowane do dziś w Pracowni Technologii Światłowodów. Warto dodać, że jest to jedna z nielicznych w Europie jednostek badawczych, która posiada kompletną linię technologiczną do ich wytwarzania. Zapewne zadajesz sobie pytanie, czy chodzi o te same światłowody, dzięki którym masz szybki internet. Odpowiedź brzmi: tak! Ale to oczywiście nie jedyne ich zastosowanie.

Wydział Ekonomiczny

Niekwestionowanym symbolem Wydziału Ekonomicznego jest Docent Kopytko, czyli maskotka w postaci byka, która została stworzona z inicjatywy Samorządu Studentów WE. Motyw tego zwierzęcia nie pojawia się tu przypadkowo, ponieważ w terminologii rynków finansowych byk jest symbolem hossy, czyli długotrwałego trendu wzrostowego cen instrumentów finansowych. Docent Kopytko jest wyjątkowym przyjacielem studentek i studentów, dlatego można go spotkać na wielu wydarzeniach przez nich i dla nich organizowanych.

Fot. Bartosz Proll

Wydział Filologiczny

Tutaj znajdziesz wiele kierunków studiów, które pozwolą Ci m.in. szlifować znajomość danego języka, rozpoznawać zaburzenia mowy i je niwelować oraz odkrywać historię i tradycje wybranego kraju. Jednym z takich kierunków jest portugalistyka, czyli studia portugalsko-brazylijskie, które skupiają się na nauczaniu języka portugalskiego – trzeciego języka europejskiego pod względem liczby użytkowników – a także językoznawstwa, przekładoznawstwa, literatury i cywilizacji krajów portugalskojęzycznych. Dodatkowo dzięki współpracy z jedynym w Polsce Centrum Języka Portugalskiego/Camoes studenci mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, wystawach i spotkaniach z zagranicznymi gośćmi.

Wydział Filozofii i Socjologii

Gdy mówimy o wydziałowych maskotkach, nie sposób nie wspomnieć także o Kocie Auguście, który został tak nazwany na cześć Augusta Comte’a, francuskiego filozofa i twórcy socjologii. Jak twierdzą sami studenci, Kot August rozmyślaniom o życiu i naturze poświęca długie godziny podczas wylegiwania się w ciepłych i przytulnych miejscach. Potrafi bacznie obserwować otoczenie, dlatego czasami traktuje je z przymrużeniem oka. Jest mistrzem dystansu i stawiania granic, który potrafi wykazać się niesłychanym zaangażowaniem i aktywnością. Jeśli chcesz go poznać, koniecznie odwiedź ten wydział!

Kot August (fot. Bartosz Proll)

Wydział Historii i Archeologii

Czy wiesz, że studiując tutaj, możesz brać udział w niecodziennych projektach, grach i warsztatach technologicznych, ale także spróbować swoich sił i poprowadzić edukacyjną lekcję dla zainteresowanych? Możesz również np. zaprojektować osobiste Laboratorium Historyczne, w którym samodzielnie zdecydujesz, w jaki sposób wiedza historyczna powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom. To wszystko w ramach „Wakacji z „HISTAR-em”, czyli nowatorskiego projektu edukacyjnego, który sprawi, że letnie miesiące przyniosą Ci wartościową porcję wiedzy z lekką dozą humoru.

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Na tym wydziale drzwi do wielu możliwości stoją przed Tobą otworem! I nie chodzi tylko o zdobywanie wiedzy, ale również o nawiązywanie nowych znajomości i realizowanie się w ogromnej i rozbudowanej społeczności akademickiej. Ułatwia to fakt, że wydziałowe budynki są wyposażone w wiele miejsc wprost stworzonych do nauki, odpoczynku między zajęciami, a nawet rozrywki. Znajdziesz tu m.in. stół bilardowy, strefę chillout, kącik informatyczny, strefę cichej nauki i wiele wygodnych kanap. A niewątpliwą atrakcją są kolorowe balkony rozmieszczone na każdym piętrze budynku D.

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

Marzysz o krajowych i zagranicznych wojażach, podczas których nie tylko masz możliwość odkrywania nowych miejsc, ale także zdobywania wiedzy z zakresu np. szeroko pojętej geografii, turystyki lub zmian klimatu? Jedną z tego typu możliwości oferują wyprawy polarne UMCS na Spitsbergen, których historia sięga 1986 r. Sama stacja mieści się w dawnej osadzie górniczej Calypsobyen. Spitsbergen stanowi doskonały poligon dla interdyscyplinarnych badań naukowych przede wszystkim ze względu na unikalną przyrodę. To tam zobaczysz, jak szybko topnieją lodowce i przekonasz się, jak kruchy jest ekosystem Ziemi. Oczywiście, aby stać się częścią takiej wyprawy, należy spełnić określone wymagania, ale tego dowiesz się, gdy dołączysz do studentów wydziału.

Wydział Pedagogiki i Psychologii

Mieści się na Kampusie Zachodnim UMCS i posiada nowoczesne obiekty dydaktyczne. Wśród nich warto wymienić m.in. kompleksowo wyposażone pracownie: plastyczną, teatralno-muzyczną i baletową, pomieszczenia do diagnozy neuropedagogicznej i neuropsychologicznej, wielofunkcyjną pracownię Montessori oraz liczne aule, sale wykładowe i ćwiczeniowe. Dzięki temu studenci mają mnóstwo przestrzeni do poszerzania i pogłębiania zainteresowań naukowych.

Pracownia Montessori na Wydziale Pedagogiki i Psychologii (archiwum Centrum Promocji UMCS)

Wydział Politologii i Dziennikarstwa

Pod względem nowoczesności może równać się ze swoim poprzednikiem. W pracowni radiowo-telewizyjnej w praktyce nauczysz się dziennikarskiego rzemiosła i podstaw tego zawodu. Przygotujesz pierwszy krótkometrażowy film, za który być może otrzymasz uniwersyteckiego Oscara. Na elektronicznej strzelnicy rozwiniesz umiejętności strzeleckie, bez względu na to, czy jesteś pasjonatem strzelectwa, czy kompletnym laikiem. A podczas licznych wydarzeń spotkasz znane osobistości ze świata polityki lub mediów.

Elektroniczna strzelnica na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa (fot. Bartosz Proll)

Wydział Prawa i Administracji

„Proszę wstać, sąd idzie!” – któż z nas nie zna tego stwierdzenia? Można je usłyszeć w wielu filmach, w których akcja toczy się na sali sądowej. A jak jest w prawdziwym życiu? Czy rzeczywiście zawsze jest wypowiadane na początku procesu? Możesz to sprawdzić, biorąc udział w symulacji rozprawy sądowej, ponieważ wydział dysponuje specjalnym pomieszczeniem dydaktycznym, gdzie znajduje się miejsce dla składu sędziowskiego, wszystkich stron procesu oraz dla publiczności. Tutaj studenci w praktyce poznają tajniki zawodu, który w przyszłości chcą wykonywać.

To zaledwie wybrane ciekawostki o naszych wydziałach, które stanowią bardzo, ale to bardzo niewielki wycinek ich działalności, historii i teraźniejszości. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na naszą stronę internetową, gdzie w zakładce Wydziały znajdziesz szczegółowe informacje o tym, co oferują. A najlepiej odwiedź nas osobiście już w październiku i zostań z nami na dłużej!

Magdalena Cichocka

    Aktualności

    Data dodania
    5 lipca 2024