Botanik rozświetlił się po raz czwarty

Podświetlona Maria Curie-Skłodowska w iluminacyjnym laboratorium? Do tego symboliczny rower, jako jej ulubiony środek transportu, ukochane róże, a nawet japońska pagoda – bo noblistka jest ikoną w Kraju Kwitnącej Wiśni. Te wszystkie elementy nawiązujące do jubileuszu 80-lecia UMCS i patronki uczelni można zobaczyć w tegorocznym Lumina Parku. Uroczyste otwarcie najnowszej odsłony parku pn. „Laboratorium światła” odbyło się 7 listopada.

Co roku lubelski park iluminacji zaskakuje zwiedzających czymś nowym. Teraz pomysłodawcy Luminy zastosowali nową technologię świetlną – chińskich lampionów. Tematyka parku oscyluje wokół chemii, która leczy, żywi i bawi. Główną ideą jest pokazanie, że cały świat zbudowany jest z atomów. Wspólnym mianownikiem i przewodnikiem po parku są zatem pierwiastki, które można dostrzec w każdej z dwunastu stref, w mniej lub bardziej niespodziewanych okolicznościach.

Na odwiedzających czeka aż 150 nowych iluminacji. Podróż zaczyna się od wspomnianego laboratorium patronki UMCS, gdzie można odnaleźć ciekawostki na jej temat. Następnie zwiedzający przenoszą się do wszechświata, gdzie zobaczą namiastkę sfery niebieskiej, a w dalszej kolejności życie na Ziemi. Podczas świetlnej podróży w każdej ze stref można odnaleźć informacje na temat pierwiastków oraz tego, co wiąże się z Marią Curie-Skłodowską. W ten sposób zwiedzający przejdą przez świat zwierząt, życie na wsi, ekosystem wodny, świat roślin, a śladów atomów i pierwiastków poszukają też m.in. w interaktywnej strefie gier. Zwieńczeniem tej ciekawej przygody będzie wizyta w rozświetlonym, świątecznym zakątku.

Data oficjalnego otwarcia i premierowego spaceru nie była przypadkowa. 7 listopada 1867 roku urodziła się Maria Curie-Skłodowska, która „obchodziłaby” właśnie 157 urodziny. W wydarzeniu i spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, dyrektor Ogrodu Botanicznego dr Grażyna Szymczak oraz prezes spółki Lumina Jan Szagdaj.

Rektor UMCS przywitał wszystkich zebranych i wspomniał: „Na początku naszej współpracy z firmą Lumina miałem duże wątpliwości, czy w tzw. martwym sezonie, w zimie, Ogród Botaniczny UMCS może być atrakcyjnym miejscem dla zwiedzających. Jednak efekt tej kooperacji przerósł moje wyobrażenia. Jak pokazują statystyki, w ubiegłym roku park odwiedziło 50 tysięcy osób – głównie rodzin z dziećmi, ale jest to miejsce wyjątkowe dla każdego: dla osób małych, średnich, jak i seniorów”.

Prof. Dobrowolski nawiązał też do roku 2024, który z wielu względów jest szczególny: „Oprócz 80-lecia Uniwersytetu mamy też 90. rocznicę śmierci patronki UMCS, a jednocześnie dokładnie dzisiaj mija 157 lat od jej urodzin. Symbolicznie nawiązując do noblistki, tegoroczna edycja parku jest zorganizowana pod hasłem przewodnim <<Laboratorium światła>>. Za nami w tle znajduje się odtworzone dla potrzeb zwiedzających laboratorium Marii Curie. Wszystkie detale, które w tej strefie się znajdują, w sposób wyraźny i czytelny nawiązują do tej wybitnej postaci świata nauki” – podkreślił rektor.

Prezes Jan Szagdaj na początku swojej wypowiedzi podziękował całemu Uniwersytetowi za wielkie zaangażowanie w projekty, które wspólnie są realizowane już od czterech lat. Podsumował też: „My lubimy tutaj być. Czujemy, że tworzymy coś wspólnie dla mieszkańców miasta i pokazujemy magiczne miejsca. Co roku powtarzam, że w Lublinie jest jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce i chcę pokazać tę przestrzeń w jakiejś innej odsłonie. W tym roku – i to jest chyba najważniejsza nowość w porównaniu do lat poprzednich – połowa parku została zbudowana w innej technologii świetlnej. Wcześniej opieraliśmy się na rzeźbach ledowych, a w tym roku po raz pierwszy w województwie lubelskim można zobaczyć technologię chińskich lampionów. Jest ich tutaj ponad sto i jestem przekonany, że spodobają się naszym odwiedzającym oraz pokażą ten ogród w jeszcze innym świetle”. J. Szagdaj zaznaczył również, że jak zawsze przy tej atrakcji, nie zabraknie także interakcji – zwiedzający mogą wziąć udział w grze miejskiej czy pograć w Snake'a, grę znaną ze starych telefonów Nokia.

Tradycyjnie Lumina Park, poza odbiorem wizualnym, ma również edukować. W tym roku akcent jest położony na sferę związaną z naukami ścisłymi. Podkreślała to dr Grażyna Szymczak: „Warstwa edukacyjna jest dla mnie osobiście bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą częścią. Ogród Botaniczny to nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji, ale to właśnie przestrzeń, gdzie edukujemy i uczymy zarówno małych, jak i dużych. […] Ta edukacja jest ściśle związana z naszą patronką, niezwykłą kobietą i podwójną noblistką, więc w tym roku to jej należał się szczególny ukłon. I dzięki temu, że dobrze nam się współpracuje z wykonawcami Lumina Parku, to pojawiły się te akcenty związane z Marią Curie-Skłodowską. […] Będziemy mogli poznawać przyrodę, chemię, fizykę i biologię w Ogrodzie Botanicznym również w tym wieczornym wymiarze, spacerując z rodzinami i najbliższymi”.

Na koniec rektor dodał, że w parku są też iluminacje nawiązujące do światłowodów i jest to element ściśle związany z historią naszego Uniwersytetu. Początki polskich światłowodów datowane są na lata 70. i prekursorami tej technologii byli właśnie naukowcy z UMCS.

Tegoroczna odsłona Lumina Parku robi niesamowite wrażenie. Zachęcamy do odwiedzin tej niezwykłej atrakcji ulokowanej w przestrzeniach Ogrodu Botanicznego. Dla członków społeczności naszej uczelni przygotowana została specjalna zniżka. Każdy pracownik oraz absolwent posiadający Kartę Absolwenta UMCS upoważniony jest do zakupu biletu w cenie ulgowej. Otwarcie Parku dla wszystkich zainteresowanych zaplanowano na dzisiaj, 8 listopada, a iluminacje będą dostępne do 2 marca 2025 r.

Godziny otwarcia: 16:00 (od 8.11 do 12.01.), 16:30 (od 14.01 do 31.01), 17:00 (od 1.02 do 16.02) i 17:30 (od 18.02 do 2.03) do godz. 21:00. Ostatnie wejście jest przewidziane na godz. 20:00. Lumina Park będzie zamknięty w poniedziałki (z wyłączeniem 11.11 i 6.01).

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    8 listopada 2024