Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Biblioteki zwane są „świątyniami książek”. Na przestrzeni lat sposób korzystania z zasobów naukowych oraz popularnych ulega zmianom, a czytelnicy coraz chętniej sięgają po materiały elektroniczne. Jest to zarówno wyzwanie, jak i szansa na wzrost popularności książek.
Rokrocznie 16 czerwca obchodzone jest Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Z tej okazji kustosze wszystkich bibliotek starają się w sposób szczególny przyciągnąć użytkowników oraz zaprezentować te miejsca z innej strony. Również gospodarze naszych uczelnianych bibliotek nieustannie dokładają wszelkich starań by sprostać zmiennym preferencjom odbiorców.
Biblioteka Główna działa nieprzerwanie od początku istnienia Uniwersytetu, tworząc wraz z 16 bibliotekami specjalistycznymi rozbudowany system biblioteczno-informacyjny Uczelni. Zbiory obejmują zarówno wydania papierowe, jak i liczne materiały w wersji elektronicznej. W ramach katalogów czytelnicy mogą skorzystać z literatury naukowej oraz popularnej, polskiej i zagranicznej. Obiekt Biblioteki Głównej UMCS to nie tylko przestrzeń czytelni czy wypożyczalni. Studenci, pracownicy oraz pozostałe osoby mające kartę biblioteczną mogą także korzystać z przestrzeni rekreacyjnej, pomieszczeń do nauki cichej lub grupowej. Dzięki zmianom, które wymusza postęp technologiczny, również biblioteki przechodzą transformację i starają się odpowiedź na rzucane im wyzwania.
O tym jak zmienia się rola oraz sposób funkcjonowania bibliotek opowiada Zastępca Dyrektora Biblioteki Głównej UMCS – mgr Urszula Poślada:
Fot. Bartosz Proll
Realizacja: Magdalena Drwal, Bartosz Proll