Bakcynalia 2013

W dniach 25-26 października 2013 r. w ACK UMCS „Chatka Żaka” odbył się XVII Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej BAKCYNALIA 2013.

Wydarzenie zainaugurowała piosenka „Żeglarskie śpiewanie” wykonana na placu przed „Chatką Żaka” przez liczne grono uczestników jednocześnie śpiewających i grających na instrumentach.

Fot. Robert Frączek

Wydarzenie zainaugurowała piosenka „Żeglarskie śpiewanie” wykonana na placu przed „Chatką Żaka” przez liczne grono uczestników jednocześnie śpiewających i grających na instrumentach.

W piątek na scenie „Chatki Żaka” wystąpił zespół Pod Wiatr - laureat ubiegłorocznych „Bakcynaliów”. Choć grupa pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego, tematyką jej piosenek były głównie żagle i morskie opowieści, a w repertuarze od niedawna znaleźć można również piosenki o górach. W dalszej kolejności publiczność miała okazję wysłuchać zespołów Shantymen i Zejman & Garkumpel. Shantymen to jeden z popularniejszych zespołów szantowych w Polsce. Jego historia sięga 1979 r. Dziś jest to grupa z bogatą historią estradową, koncertująca w całej Europie i w kraju. Shantymen jest laureatem przeszło 20 prestiżowych nagród muzycznych, prowadzi także szeroką działalność artystyczną (jest m.in. autorem muzyczno-edukacyjnego programu dla szkół woj. lubelskiego).

Rodowód grupy Zejman & Garkumpel sięga 1985 r., kiedy powstał duet Mirka Kowalewskiego i Romka Wojciechowskiego. W owym czasie znany był już inny zespół o podobnej nazwie - Simon & Garfunkel. Już w pierwszym roku działalności grupa zdobyła pierwsze laury na festiwalach. W 1988 r. zespół wyjechał do Niemiec i Francji, a w 1990 r. - koncertował w ZSRR. W tym czasie zespół był również gościem programów telewizyjnych (TVP 1, TVP 2), pojawiał się także na antenie radia (PR1, PR Białystok, PR Szczecin, PR Olsztyn). Zejman & Garkumpel jest autorem 12 wydawnictw muzycznych oraz - począwszy od 1995 r. - 8 muzycznych spektakli dla dzieci. W 2007 r. na ekrany kin wszedł pełnometrażowy film animowany pt. „Wielka wędrówka” z muzyką Zejmana. Dziś skład grupy tworzy sześcioro wykonawców, nie licząc muzyków wspierających zespół gościnnie.

W ramach Festiwalu nie zabrakło tzw. Małych Bakcynaliów. W Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” odbył się konkurs piosenki turystycznej (żeglarskiej, górskiej itp.) dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Każdy uczestnik (zespół) mógł przygotować dwie dowolne piosenki związane z szeroko pojętą turystyką. Występy mogły być zarówno solowe, jak i zespołowe. Laureatem „Małych Bakcynaliów” został Mateusz Turecki z Lublina.

Fot. Mateusz Adamski

W drugim dniu Festiwalu odbyl się m.in. koncert „Poezja w Lublinie”, podczas którego usłyszeliśmy kilku wykonawców w łagodnym klimatycznym graniu (Monikę Parczyńską, Marka Andrzejewskiego, Piotra Kędzioraa) i tzw. koncert konkursowy.

W bakcynaliowym konkursie przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca, które zdobyli: zespół Klaus Trzaska Band z Chełma i Anna Ciaszkiewicz z Żyrardowa. Drugie miejsce przypadło zespołowi Jak z Przeworska, zaś trzecie zdobyła Martyna Ciecieręga z Katowic.

Fot. Mateusz Adamski

Finał koncertów pt. „W górach jest wszystko co kocham” został zadedykowany twórcom młodego pokolenia, mającym już osiągnięcia w karierze artystycznej. W tym roku koncert odbył się w ramach premiery nowego wydania płyty cyklu z „W górach jest wszystko co kocham cz. IX”, promującego twórczość artystów z górskiej Krainy Łagodności. Podczas koncertu „W górach…” na scenie wystąpili: „Dom o Zielonych Progach”, „Adsu”, „Na Bani”.

Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Akademickiej.

    Aktualności

    Data dodania
    28 października 2013