Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy na wspólne malowanie pisanek, które odbędzie się 11 kwietnia w godz. 17:00-20:00 w holu głównym ACK UMCS „Chatka Żaka”. Wstęp wolny.
„Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? - Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc” - tak niegdyś ludzie tłumaczyli potrzebę malowania pisanek. Jajko w różnych kulturach miało szczególne miejsce. Malowane jajko – pisanka – miało być symbolem urodzaju, płodności, ale także posiadać magiczną moc talizmanu.
W zależności od regionu istnieje wiele tradycyjnych sposobów wielkanocnego zdobienia jaj. Jajka mogą być wydrapywane, wyklejane kolorowym papierem, barwionym sitowiem, wytrawiane octem. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa - polegająca na „pisaniu” wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku, od najjaśniejszego do najciemniejszego. Tworzeniu pisanek techniką batikową będzie poświęcone spotkanie organizowane w ramach projektu „Laboratorium Obrzędu Miejskiego”.
Organizatorzy zapewniają w zasadzie wszystkie materiały: pisaki, wosk, barwniki. Można zabrać ze sobą, najlepiej białe, jajka, choć będziemy mieli kilka w zapasie. Uprzedzamy, że jest to „brudna robota”, a barwniki są trwałe, prosimy więc o strój, którego nie będzie wam żal poplamić. Wspólna zabawa będzie przednia, a w czasie świąt wasze stoły ozdobi własnoręcznie wykonana, niepowtarzalna „lubelska miejska pisanka”.
Na „Laboratorium Obrzędu Miejskiego” składa się kilka wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi. Ich celem jest nie tylko prezentacja tradycji i sposobów jej wykorzystania we współczesnej kulturze, ale przede wszystkim integracja miejskiej społeczności i wspólne świętowanie, przeżywanie ważnych chwil.
Zapraszamy!