Poznajcie teatry, które wystąpią na Studenckiej Wiośnie Teatralnej 2024!

22-24 maja 2024 roku zapraszamy na Studencką Wiosnę Teatralną do ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie, w której ponownie, tak jak w latach 60., zobaczycie studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix Festiwalu!

W dniach 22-24 maja w ACKiM UMCS Chatka Żaka zaprezentowane będzie 9 studenckich sztuk teatralnych z rożnych części Polski! Teatry z całego kraju zawalczą o Grand Prix Festiwalu!

Zapraszamy do zapoznania się ze studenckimi teatrami: 

  • „Legenda o Karmazynie” / Teatr Studencki UMK "Antrakt" / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu / Toruń

Teatr Studencki UMK "Antrakt" powstał w 2022 roku i został założony przez studentów toruńskiej uczelni: Dankę Greding i Mikołaja Dobka. Antrakt tworzy około dwudziestu studentek i studentów z różnych wydziałów UMK, którzy odpowiadają za choreografię, muzykę i produkcję, a także są aktorami w przygotowywanych spektaklach. Teatr czterokrotnie zapełnił widownie toruńskiej Odnowy, prezentując autorskie spektakle: "Tajemną Historię" i "Legendę o Karmazynie", występując m.in. na zeszłorocznych Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA. W 2024 r. Antrakt pierwszy raz sięgnął po scenariusz już wcześniej istniejący, realizując komediowy spektakl "Cyjanek Potasu" Juana Millana.

  • „Próby - nadzieja umiera ostatnia” / Teatr Politechniki Warszawskiej / Politechnika Warszawska / Warszawa

Teatr Politechniki Warszawskiej  powstał w 2005 r., kiedy grupa studentów zaproponowała aktorowi i reżyserowi Grzegorzowi Sierzputowskiemu, aby na technicznej uczelni, jaką jest Politechnika Warszawska poprowadził Teatr. Zgodził się, pod warunkiem, że razem z nim będą szukać w teatrze prawdy. Owej teatralnej prawdy studenci Teatru Politechniki szukają do dziś! 

Wystawiają zarówno spektakle klasyczne, współczesne, jak i autorskie scenariusze post-dramatyczne. Co roku pamiętają również o najmłodszej publiczności. W skład zespołu Teatru PW wchodzą studenci warszawskich uczelni, na czele z Politechniką, ale również wykładowcy i prowadzący zajęcia. W ten sposób na teatralnej scenie mają niepowtarzalną okazję spotkać się ze swoimi studentami w niecodziennej sytuacji i stworzyć wspólnie coś wyjątkowego!

  • „Pocałunek łez” / Teatr Fatum / ACKiM UMCS Chatka Żaka / Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie / Lublin

Teatr Fatum to teatr studencki ACKiM UMCS Chatka Żaka. Ich działalność rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku od musicalu ,,Pocałunek Łez”. Koniec realizacji projektu, który powstał dzięki Stypendiom Kulturalnym Bogdanki w Chatce Żaka, stał się dla nich początkiem ich teatralnej przygody. Fatum połączył nieuchronny los, ale również pasja do teatru i muzyki.

Teatr tworzą aktorzy, muzycy, tancerze i chórzyści, dla których nie ma nic niemożliwego, a trudności pozwalają im odkrywać nowe pokłady kreatywności. Mówią, że są dla siebie jak rodzina z wyboru, dla której nie ma pomysłów zbyt szalonych!

  • „Ciepła dłoń, która ściera szron” / Teatr Nie Ma - Grupa NieObecni / Uniwersytet Szczeciński / Szczecin

Teatr Nie Ma powstał jako grupa licealna w 1999 roku w Szczecinie; od lat jego kierownikiem artystycznym jest re­żyserka Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz, która przekształciła grupę we własny teatr autorski. “Nie Ma” realizuje zarówno sce­nariusze autorskie, jak i adaptacje literatury każdego rodzaju, od Boccacia przez Czechowa i Gałczyńskiego po Koladę i oby­czajowe farsy!

Grupa NieObecni, dołączyła do teatru NieMa w 2021 roku i składa się z pełnych pasji i młodzieńczego wigoru studentów!

  • „Inkryminacja” / Teatr Imperialny / ACKiM UMCS Chatka Żaka / Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie / Lublin

Teatr Imperialny to studencka grupa międzynarodowa i międzyuczelniana, która działa w Lublinie od 2011 roku. Od powstania teatr zrealizował dwanaście spektakli , kilka czytań dramatu i kilka performansów. Jako teatr młodzieżowy są kontynuacją tradycji lubelskiego teatru studenckiego - konfrontującego, niezależnego, otwartego na nowe pomysły!

Istotne są dla nich tematy bieżące, dotyczące życia młodych osób. Są teatrem eksperymentalnym, nadal szukającym własnej drogi i odpowiednich środków przekazu. Główne hasło teatru to "rób, co lubisz!".

  • „Polskie Wesele” / Kabaret - Naturalni / Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie / Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie / Kraków

Kabaret - Naturalni z Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie to grupa znajomych, których połączyła wspólna pasja do rozbawiania ludzi co doprowadziło ich do stworzenia grupy artystycznej. Poznali się na studiach i tak zaczęła się ich przygoda, której będą czerpać wszystko co najlepsze!

  • „Paperweights” / Villainarium / Uniwersytet Gdański / Gdańsk

Zespół powstał spontanicznie podczas produkcji spektaklu Paperweights, realizowanego wramach zajęć artystycznych, prowadzonych przez Tomasza Kaczorowskiego, na III roku studiów kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi 2020/2023 Uniwersytetu Gdańskiego. Składa się z absolwentów tego kierunku oraz teatralnych pasjonatów. Reżyserka zespołu, Oliwia Kurlej, jest absolwentką zarówno Zarządzania Instytucjami Artystycznymi UG, jak i absolwentką kierunku aktorskiego Akademii Sztuk Scenicznych w Poznaniu, a obecnie studentką Produkcji Audiowizualnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu!

  • „Odys płaczący” / Teatr ITP / KUL, The John Paul II Catholic University of Lublin / Lublin

Teatr ITP powstał w 2001 roku z inicjatywy księdza salezjanina Mariusza Lacha oraz studentów polonistyki KUL, The John Paul II Catholic University of Lublin. Nikt nie myślał, że historia tego teatru potoczy się jeszcze aż przez 23 lata. Przez ten czas ITP zrealizowało około 20 musicali, około 10 spektakli muzyczno-ruchowych, około 12 spektakli na podstawie klasyków literatury i dramatu!

Co roku Teatr ITP wystawia premierowy spektakl, uczestniczy w życiu kulturalnym Lublina i już teraz zapisał się w historii teatrów studenckich, amatorskich. Przez swoją wielką aktywność wszedł w ramy teatru repertuarowego, który tworzony jest przez studentów lubelskich uniwersytetów!

  • „Białe noce” /Teatr Scena Główna Handlowa w Warszawie / Szkoła Główna Handlowa / Warszawa

Teatr Scena Główna Handlowa założyła w 2008 r. grupa pasjonatów – studentów Szkoły Głównej Handlowej. Wsparcie artystyczne i merytoryczne zapewnił im Teatr Konsekwentny, czołowy teatr warszawskiej sceny niezależnej. Reżyserem i instruktorem został Jerzy Łazewski, aktor i wybitny specjalista w dziedzinie kultury żywego słowa!

W czasie swojej już 16-letniej działalności repertuar teatru SGH obejmował tytuły zarówno lekkie i komediowe, jak i inspirowane klasycznymi tragediami, pełne rozmachu spektakle wieloobsadowe oraz kameralne etiudy.

DO ZOBACZENIA NA STUDENCKIEJ WIOŚNIE TEATRALNEJ 2024!

    Aktualności

    Autor
    Gabriela Tarnowska
    Data dodania
    14 maja 2024