Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
PsychoKino jest częścią projektu Przyjazny Uniwersytet organizowanego na UMCS. Projekt ma na celu między innymi uwrażliwienie społeczności akademickiej na sytuację osób doświadczających kryzysów psychicznych. Prezentowane filmy dotyczą problematyki zdrowia psychicznego i znaczenia relacji międzyludzkich dla zachowania równowagi wewnętrznej. Po każdej projekcji ma miejsce dyskusja panelowa z udziałem ekspertów i publiczności.
Najbliższe spotkanie odbędzie się 15 lutego o 16:30 w ACK UMCS. Każde spotkanie w ramach PsychoKina składa się z dwóch modułów. W pierwszej części następuje projekcja filmu, druga część jest przeznaczona na dyskusję na temat filmu. Rozpoczyna się ona wystąpieniem specjalisty, który dokonuje analizy bohaterów i relacji między z nimi z punktu widzenia psychologii. Następnie o filmie wypowiadają się zaproszone osoby. Są to psychologowie, psychiatrzy, estetycy, filozofowie, socjolodzy osoby po kryzysach i pracownicy instytucji wspierających osoby z problemami psychicznymi. W pofilmowym panelu dyskusyjnym tej edycji wezmą udział: dr Piotr Kwiatkowski (psychoterapeuta), dr Barbara Smoczyńska (trenerka umiejętności społecznych), prof. Włodzimierz Piątkowski (socjolog medycyny) i Tomasz Bosko (Stowarzyszenie Jesteśmy).
W ramach PsychoKina chcemy przybliżyć widzom sytuacje osób doświadczających trudności psychicznych. Celem jest tutaj uwrażliwienie odbiorcy oraz walka z negatywnymi stereotypami na temat osób, które cierpią na choroby i zaburzenia w tej sferze. Udział osoby po kryzysie ma dodatkowo wzmocnić ten efekt, pozwalając uczestnikom zdobyć informacje z pierwszej ręki na temat tego jak przeżywane jest doświadczenie utraty zdrowia psychicznego, co pomaga sobie z nim pomóc, a co jest czynnikiem utrudniającym powrót do pierwotnego funkcjonowania. W lutym zaprezentowany zostanie film „Szwedzka teoria miłości”, który opowiada o tym jakie konsekwencje miały zmiany zainspirowane społecznym manifestem „Rodzina przyszłości”. Jego głównym założeniem było zlikwidowanie ekonomicznych zależności między. Reżyser ukazuje nam Szwecję, w której niezależność została okupiona samotnością i niezdolnością do tworzenia więzi, które wymagają wyrzeczeń.
Opowieść zdaje się należeć do gatunku science fiction, jednak przedstawione wydarzenia są rzeczywiste. Film zawiera komentarz wybitnego socjologa Zygmunta Baumana.