Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Jesienią 2024 roku ukazał się tom Wincenty Flak (1870-1943) – rzeźbiarz z Zielonki Nowej pod redakcją i według koncepcji Katarzyny Madejskiej i Katarzyny Smyk. Dr Katarzyna Madejska, doktor historii, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, jest dyrektorką Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Natomiast dr hab. Katarzyna Smyk – pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Nauk o Kulturze w Katedrze Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UMCS.
Publikacja powstała w ramach zadania realizowanego w latach 2023–2024: „Wincenty Flak – pomiędzy religijnością a patriotyzmem” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura ludowa i tradycyjna 2023”. Koncepcja projektu, badań i publikacji: Katarzyna Madejska, dr hab. Paweł Madejski z Instytutu Historii UMCS i Katarzyna Smyk.
Książka zwieńczyła roczne badania nad życiem i twórczością Wincentego Flaka – rolnika, nadzwyczajnego patriotę, rzeźbiarza-samouka, muzyka-amatora, kochającego ojca i odważnego człowieka, wierzącego w siłę ducha polskiego. Przez współczesnych mu uznany za postać nieoczywistą i do dziś wymykający się prostym kategoryzacjom. Badania dotyczyły kwerend archiwalnych i muzealnych, ale też realizowanych przez pracowniczki Instytutu – terenowych badań etnograficznych. Katarzyna Smyk w konsultacji z Katarzyną Madejską przygotowała narzędzia badawcze (kwestionariusze do wywiadów) i zaplanowała osoby do wywiadów, natomiast same wywiady prowadziła i transkrybowała m.in. dr Beata Maksymiuk-Pacek z INoK UMCS.
Zaproszenie do zespołu autorów przyjęli: dr hab. Paweł Madejski, Alicja Mironiuk-Nikolska – etnografka, muzealniczka, specjalistka w zakresie sztuki ludowej z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Danuta Olesiuk – historyczka sztuki i muzealniczka z Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Rozdział o recepcji dzieła i postaci W. Flaka we współczesnym obiegu kulturowym napisała Katarzyna Smyk. Więcej o szczegółach projektu można czytać we wstępnym rozdziale książki, autorstwa Katarzyny Madejskiej i Katarzyny Smyk. Istotną częścią publikacji jest katalog istniejących i nieistniejących dzieł Mistrza Wincentego, przygotowany przez Danutę Olesiuk i Weronikę Knieć (Muzeum Regionalne w Zwoleniu).
Publikację recenzowało dwoje profesorów: historyk Grzegorz Jawor z UMCS i etnolożka Grażyna Ewa Karpińska z Uniwersytetu Łódzkiego. Książka została wydana przez Muzeum Regionalne w Zwoleniu oraz wydawnictwo z listy MNiSW – Wydawnictwo POLIHYMNIA.
Książka do pobrania: Wincenty Flak (1870-1943) – rzeźbiarz z Zielonki Nowej
Główna promocja książki odbyła się w podniosłej i serdecznej atmosferze 6 października 2024 roku. Przybyli wielbiciele twórczości Flaka i przyjaciele Muzeum z Lubelszczyzny, Mazowsza, Ziemi Radomskiej, ale też rodzina Wincentego z Zielonki, Poznania. Można było zwiedzić odświeżoną wystawę prac rzeźbiarza, dzięki projektowi poszerzoną o nowe dzieła. Dla takich chwil warto pracować naukowo i badawczo!
Kolejne promocje, audycje radiowe i dalsze plany badawcze przed nami!
Do oglądania i czytania: Repozytorium W. Flaka, uzupełnione w ramach projektu https://muzeum.zwolen.pl/wincenty-flak-repozytorium/
Do posłuchania o W. Flaku i projekcie:
- audycja w Jedynce. Polskim Radio: https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3437391,Rzeźby-głos-instrumenty-a-wszystko---etno
Fot. z promocji 6 X ze strony Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Źródło: https://muzeum.zwolen.pl/wydarzenie/wincenty-flak-1870-1943-rzezbiarz-z-zielonki-nowej/