Projekty LFN Uniwersytetu Dziecięcego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki

20 września na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki odbyły się dwa niezwykle interesujące projekty Uniwersytetu Dziecięcego. Zostały zorganizowane w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Kraina Lessowych Wąwozów - raj dla poszukiwaczy skamieniałości

Kraina Lessowych Wąwozów – brzmi pięknie i tajemniczo. Gdzie znajduje się ta magiczna kraina, jakie kryje tajemnice?

Okazuje się, że długa podróż nie jest potrzebna. Już kilkanaście kilometrów na zachód od Lublina, znajduje się przepiękna okolica, pokryta unikatową w Europie, gęstą siecią lessowych wąwozów. Ale lessowe wąwozy słyną nie tylko ze swojej urody. W Krainie Lessowych Wąwozów znajdziesz również olbrzymie bogactwo skamieniałości - świadków minionych epok.

Na warsztatach uczestnicy dowiedzieli się, jak powstają i gdzie ich szukać oraz jak przygotować się na wyprawę w poszukiwaniu tajemnic przeszłości ukrytych w skamieniałościach. Cenne wskazówki wskazały miejsca, gdzie można rozpocząć przygodę poszukiwacza skamieniałości. Warsztaty poprowadził  Grzegorz Bukowski z Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości Młyn Hipolit z Nowego Gaju, leżącego w sercu Krainy Lessowych Wąwozów.

Ta kraina, to jedyne w swoim rodzaju, gminy Nałęczów, Wojciechów, Janowiec, Wąwolnica, Kazimierz Dolny, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Poniatowa, Końskowola, Gmina Puławy, Miasto Puławy z wieloma miejscami pełnymi skamieniałości. 


Złoto Lubelszczyzny - Lubelski Bursztyn

Gdzie, w Polsce, można znaleźć bursztyn?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to Pomorze i Bałtyk.

Jakież zdumienie budzi informacja, że ogromne pokłady bursztynu, szacowane na największe na świecie, znajdują się 40 km od Lublina, w gminie Niedźwiada.

Na warsztatach Uniwersytetu Dziecięcego UMCS uczestnicy zobaczyli, jak piękny jest lubelski bursztyn i samodzielnie wykonasz naszyjnik lub bransoletkę. Do pracy wykorzystano drewniane wiertarki napędzane łukami, tak, jak obrabiano bursztyn w średniowieczu.

Uczestnicy zobaczyli również jak wygląda glaukonityt i glaukonit, minerały skrywające bogactwo lubelskiego bursztynu. Dowiedzieli się, gdzie znajdują zastosowanie.

    Aktualności

    Autor
    Marta Kostrzewa
    Data dodania
    20 września 2023