Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowego laboratorium, które przyciągnęło wielu znakomitych gości. W ceremonii, podczas której symbolicznie przecięto wstęgę (koloru żółtego!), wzięli udział JM Rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski oraz Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać fascynującej prezentacji na temat nowego sprzętu, a także zadawać pytania dotyczące jego funkcji. Spotkanie było otwarte dla wszystkich zainteresowanych, co dodatkowo podkreśliło jego charakter.
Nowe laboratorium zyskało nowoczesny mikroskop superrozdzielczy zakupiony w ramach grantu aparaturowego, który został pozyskany dzięki aplikacji prof. Rafała Luchowskiego z Katedry Biofizyki, Instytutu Fizyki, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, przy wsparciu MEiN na lata 2023-2024. Dzięki tym funduszom (wysokości 4,5 mln zł) nabyto mikroskop firmy Zeiss: LSM 980, który wyposażony jest w zaawansowane systemy detekcji Elyra 7 i Airyscan 2, umożliwiające długotrwałe pomiary przyżyciowe.
Nowy mikroskop to prawdziwa rewolucja w obrazowaniu biomolekularnym, przekraczająca granice tradycyjnej mikroskopii optycznej. Ten unikatowy system, pozwala na rutynowe obrazowanie z rozdzielczością 60 nm i uchwycenie szybkozmiennych procesów w żywych komórkach z szybkością ponad 140 klatek na sekundę. To wszystko oparte jest na technologii, która zdobyła Nagrodę Nobla z chemii w 2014 roku.
W najbliższej przyszłości odbędą się także spotkanie warsztatowo-seminaryjne dla społeczności badawczej, podczas którego zaprezentowane zostaną możliwości nowego systemu obrazowania.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia!
fot. Bartosz Proll, Michał Piłat