Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zakup mikroskopu superrozdzielczego z wyposażeniem do przygotowania próbek (kriostat-mikrotom) został realizowany w ramach grantu aparaturowego pozyskanego w związku z aplikacją prof. Rafała Luchowskiego z Katedry Biofizyki, Instytutu Fizyki UMCS z dofinansowania MEiN na lata 2023-2024. Dzięki środkom z dofinansowania możliwy był zakup mikroskopu firmy Zeiss: LSM 980 z systemami detekcji Elyra 7 i Airyscan 2 wraz z bogatym osprzętem umożliwiającym między innymi długotrwałe pomiary przyżyciowe.
Nowy mikroskop umożliwia obrazowanie biomolekularne poza limit rozdzielczości, który jest ograniczeniem dla typowej mikroskopii optycznej. Ten unikatowy system zarówno w Polsce, jak i na świecie, pozwoli na rutynowe obrazowanie z rozdzielczością 60 nm oraz umożliwi uchwycenie szybkozmiennych procesów zachodzących w żywych komórkach dzięki rejestracji obrazów z szybkością ponad 140 klatek na sekundę z niemal równie wysoką rozdzielczością. Zakupiona w ramach tej inwestycji aparatura będzie działać w oparciu o technologię, która zdobyła nagrodę Nobla z chemii w 2014 r. i przyczyni się do wzmocnienia potencjału środowiska naukowego w całej Polsce.
16 października 2024 r. zaplanowano oficjalne otwarcie laboratorium z uczestnictwem JM Rektora oraz gości. W najbliższej przyszłości planowane jest również spotkanie warsztatowo-seminaryjne dla społeczności badawczej w celu przedstawienia możliwości nowego systemu obrazowania.