Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
15 marca dr Michał Chromiak z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Katedry Cyberbezpieczeństwa i Lingwistyki Komputerowej udzielił wywiadu Hannie L. Ceglińskiej-Leśnodorskiej. Scenarzystka i reżyserka pracuje nad filmem dokumentalnym pt. “Bibliografia serca”.
Film opowiada o sercu nie tylko jako o organie rozprowadzającym krew, ale także miejscu kulminującym ludzkie emocje. W dokumencie autorka skupia się na budowie tego organu, jego sile adaptacyjnej oraz na współczesnych badaniach z dziedziny sztucznej inteligencji, które wykorzystywane są w najnowocześniejszych technikach leczenia serca.
Dr Michał Chromiak opowiedział o ewolucji materii barionowej, która przyczyniła się do tego, z czego jesteśmy zbudowani w kontekście naszych chorób i nowoczesnego leczenia serca w świetle ostatnich badań. Poruszył także temat osiągnięćw elektrofizjologii (wstawianie rozruszników), zastawek, ablacji, jak równieżprzyszłości sztucznego serca i roli AI. Sztuczna inteligencja jest bowiem coraz częściej wykorzystywana jako wsparcie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Można ją obecnie zaimplementować m.in do aparatury, której celem jest zdalna diagnostyka mierząca pracę serca przez całą dobę. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą również usprawnić pracę lekarzy poprzez wykonanie pełnego odczytu EKG.