Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
autor: M. Gorgol
7 listopada na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w auli im. Prof. Stanisława Ziemeckiego odbyła się debata „Energetyka Jądrowa a Wodorowa”, współorganizowana przez American Corner UMCS Education & Business Center, Instytut Fizyki i Instytut Chemii UMCS. Patronem medialnym wydarzenia było Akademickie Radio Centrum.
Skład debatujących drużyn:
Tak duża różnorodność drużyn pozwoliła na komplementarne, merytoryczne i żywiołowe podejście do omawianych zagadnień, za co w imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy.
Kto wygrał debatę?
Najbardziej pasującym byłoby stwierdzenie, że wygrała nauka, oraz dołożenie kolejnej cegiełki do spełniania celu docierania z nią, gdzie się tylko da.
W dalszej części wydarzenia głos zabrali zaproszeni goście: prof. dr hab. Ryszard Naskręcki - dyrektor Centrum Ecotech Complex UMCS oraz dr Agnieszka Boettcher z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, uzupełniając poruszane zagadnienia i podkreślając wspólny cel: bezpieczeństwo energetyczne kraju. Po tych wystąpieniach głos zabrała dr hab. Bożena Zgardzińska, prof. UMCS, wicedyrektor Instytutu Fizyki, reklamując bezpieczeństwo radiacyjne - prowadzony na naszym wydziale kierunek studiów inżynierskich. Między innymi w ten sposób wychodzimy naprzeciw wyzwaniom czekającym Polskę w najbliższej przyszłości.
W ostatniej części spotkania zaproszeni goście oraz wszyscy debatujący odpowiadali na pytania publiczności. Pytań było tak dużo, że nie starczyło czasu, by na wszystkie szczegółowo odpowiedzieć. Jak trafnie skomentowała to prowadząca debatę dr hab. Bożena Jasińska, prof. UMCS, „to dobra zachęta, żeby zrobić następną debatę”. Organizatorzy już rozważają taką opcję.
Serdecznie podziękowania należą się wszystkim zaproszonym gościom, debatującym, całej publiczności (za liczne przybycie i aktywny udział w wydarzeniu), a także całej obsłudze technicznej. Szczególnie za udzieloną pomoc dziękujemy studentom z Koła Naukowego Studentów Fizyki.
Nagranie transmisji możecie Państwo obejrzeć na YouTube.
Serdecznie zapraszamy do oglądania i komentowania.