Bezpieczeństwo radiacyjne na Baltic Nuclear Energy Forum

Studenci I i II roku kierunku Bezpieczeństwo Radiacyjne wraz z opiekunem roku dr hab. Zbigniewem Surowcem prof. UMCS w dniach 18-19 marca wzięli udział w konferencji Baltic Nuclear Energy Forum w Gdańsku. Konferencja ta jest największym forum energetyki jądrowej w regionie Morza Bałtyckiego.

Studenci uczestniczyli w wielu panelach dyskusyjnych w temacie różnych aspektów energetyki jądrowej oraz problematyki związanej z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu. O postępach w budowie elektrowni informował Prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Pan Piotr Piela.

Proponowana tematyka dyskusji to, między innymi:

  • wizja polskiej transformacji energetycznej,
  • skuteczne strategie wdrożenia local content w energetyce jądrowej - transfer technologii i wiedzy,
  • atom dla ciepła – nowa era w polskim ciepłownictwie,
  • siła w ludziach: kształcenie kadry dla rozwoju przemysłu nuklearnego,
  • finansowanie projektów jądrowych – modele, ryzyka i przyszłość,
  • atom a środowisko – oddziaływanie elektrowni jądrowej na środowisko,
  • atom dla zdrowia – znaczenie technologii jądrowych dla zdrowia i życia człowieka,
  • bezpieczny atom – współdziałanie instytucji nadzorujących budowę i eksploatację elektrowni jądrowej.

 

Szef Gabinetu w Biurze Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Pan Jacek Bylica w swoim wystąpieniu zapewnił o wsparciu projektu Polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ) przez MAEA, z kolei  Pan Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy Organizacji Narodów Zjednoczonych Global Compact Network Poland, przedstawił stanowisko UN w sprawie finansowania energetyki jądrowej w skali globalnej.

W konferencji wzięli także udział politycy i samorządowcy odpowiedzialni za proces realizacji projektu PEJ: Jacek Karnowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, dr Paweł Gajda - dyrektor Departamentu Energii Jądrowej, Andrzej Sidło - radca Ministra w Departamencie Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu odpowiedzialny za aspekty przemysłowe wdrażanej energetyki jądrowej w Polsce, Łukasz Sawicki radca w Departamencie Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu, Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska, Leszek Bonna – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Swoje wystąpienia przedstawili też reprezentanci Westinghouse oraz Bechtela, spółek zaangażowanych w proces budowy pierwszą polską elektrownię jądrową oraz przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Państwowej Agencji Atomistyki.

Aktualności

Data dodania
20 marca 2025