Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na wykład dr. hab Marcina Marona - "Rękopis znaleziony w Saragossie. Wędrujące motywy kultury” w ramach XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze", który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Centrum Kultury w Lublinie,
17 maja (środa), godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Wykład dotyczy słynnej powieści Jana Potockiego pt. Rękopis znaleziony w Saragossie oraz owianego legendą filmu autorstwa Wojciecha Hasa o tym samym tytule, będącego filmową adaptacją tej powieści. Oba dzieła ujawniają swoją niezwykłość m. ni. za sprawą wyjątkowego bogactwa motywów kulturowych głęboko zakorzenionych w tradycji kultury europejskiej: literackich, filozoficznych, filmowych, plastycznych. Książka Jana Potockiego łączy w sobie elementy powieści przygodowej, powiastki filozoficznej i preromantycznej opowieści grozy, a jej akcja obejmuje okres historyczny od starożytności do schyłku epoki Oświecenia. Natomiast film Wojciecha Hasa, nawiązując do wątków powieściowych, czerpie również motywy z tradycji sztuk wizualnych, m. in. sztuki barokowej, malarstwa Francisco Goi i surrealizmu.