Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Katedra Grafiki ASP w Katowicach, Wydział Artystyczny UMCS oraz Galeria Po 111 Schodach w Lublinie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy prac studentów ASP w Katowicach w ramach Miesiąca Grafiki Katowickiej, który odbędzie się 4 kwietnia 2019r. o godz. 13:00 w Galerii Po 111 Schodach, MDK2 ul. Bernardyńska 14a, Lublin. Wystawa czynna będzie do dnia 4 maja 2019r.
Katedra Grafiki | ASP Katowice
W Katedrze Grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach znajduje się szereg autorskich pracowni, w których obok klasycznych warsztatów graficznych, obejmujących techniki druku płaskiego, wklęsłego i wypukłego, istnieją pracownie druku serigraficznego oraz druku cyfrowego. Równolegle działają pracownie rysunku i malarstwa, a także pracownia o profilu projektowym, jaką jest Pracownia Grafiki Książki. Na I i II roku studenci poznają poszczególne techniki w ramach zajęć z podstaw grafiki, aby na roku III wybrać pracownię dyplomującą, czyli specjalizację, co wiąże się z wyborem warsztatu graficznego i osoby promotora. Każda z istniejących w katedrze pracowni, zarówno graficznych, malarskich, jak i projektowych, poprzez swoje wyposażenie i warunki lokalowe, pozwala studentom na rozwinięcie talentów i swobodną kreację artystyczną. Zajęcia w poszczególnych pracowniach prowadzone są przez znakomitych artystów i doświadczonych pedagogów. Studenci otrzymują bogaty wachlarz możliwości działań w obrębie szeroko rozumianego sposobu druku.
Celem kształcenia jest kształtowanie studenta (twórcy) mogącego świadomie i swobodnie
wypowiadać się w tradycyjnych technikach graficznych, jak i w technikach własnych,
wywodzących się z każdego z poszczególnych warsztatów. Ucząc, zwracamy uwagę nie tylko na niepowtarzalny, charakterystyczny ślad, jaki proponuje każda z poznawanych technik, ale także na eksperyment i inspirującą rolę warsztatu. Od studenta oczekujemy samodzielności, zarówno w podejmowaniu tematu, jak i ryzyka interpretacji, oraz odpowiedzialności za własne decyzje.
Połączenie doświadczeń zdobytych w poszczególnych pracowniach pozwala każdemu
z absolwentów odpowiedzieć w profesjonalny sposób – poprzez kreację czysto artystyczną,
ale także przez realizację zadań projektowych wynikających z oczekiwań rynku komercyjnego.
prof. Józef Budka