Wernisaż wystawy grupy artystycznej KrakArt

Zapraszamy na wernisaż wystawy grupy artystycznej KrakArt. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki UMCS przy ul. Głębokiej 43. Ekspozycja będzie czynna do 28 czerwca 2024 r. od wtorku do piątku w godz. od 12 do 15.

Kurator: prof. Artur Popek

Wydarzenie: facebook


KrakArt - kilka słów o artystach z Los Angeles

Grupa artystyczna "KrakArt" od ponad 40 lat wpisuje się na światową mapę twórczości "etnicznej". Jej działania mają istotny wpływ na przewartościowanie opinii na temat sztuki polskich twórców zagranicą.

Prace polskich artystów z Grupy "KrakArt" z Los Angeles wyraźnie odzwierciedlają ich obecność i zaangażowanie w sztukę amerykańską. Celebrując ponad 40 lat istnienia na zachodnim wybrzeżu USA, stanowią inspirujący przykład formowania się polskich artystów, którzy w sposób organiczny współtworzą amerykańską kulturę wizualną poprzez liczne wystawy i koncerty w USA, Polsce i  Meksyku.

Od 1980 roku Grupa "KrakArt" zaprezentowała prace kilkunastu polskich artystów na ponad 40 grupowych wystawach. Ich wkład w świat sztuki jest niezaprzeczalny i inspirujący, stanowiąc ważny element dialogu kulturalnego między Polską i USA.


Uczestnicy wystawy:

Kasia Czerpak-Węgliński

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (Czechy). Jej prace prezentowane były w ponad 60 pokazach grupowych i na wystawach indywidualnych (USA, Europa). W Stanach Zjednoczonych artystka była członkinią prestiżowego nowojorskiego Stowarzyszenia Artystów Polskich w Ameryce (PAAS). W ostatnich latach w powstałych cyklach obrazów zaczyna wprowadzać szerszą gamę kolorystyczną oparta głównie na świadomej eksploatacji tradycyjnych zastawów kolorystycznych oraz wizualności opartej na wzorcach kultury konsumpcyjnej popularnej w ośrodkach masowego przekazu.

Joanna Fodczuk-Garcia

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Długo mieszkała i pracowała w Los Angeles, zajmując się m.in. edukacją artystyczną. Obecnie związana ze społecznością California Mojave (high-desert art community). Wystawiała na wielu ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych (Stany Zjednoczone, Korea, Meksyk, Niemcy, Polska). Obrazy artystki określane są mianem „pejzaży wewnętrznych” oraz porównywane do swoistej „krainy dzwięku”.

Andrzej Kolo (Andrzej Kołodziej)

Absolwent Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1968). Studiował również w Ecole De Dessin Applique w Paryżu (1973) i Otis Art Institute w Los Angeles (1977). Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1973 roku. W sztuce przeszedł drogę od fascynacji abstrakcją poprzez pejzaż kalifornijski, aż po kompozycje postaci w ruchu. Jest założycielem i kierownikiem Grupy Krak (obecnie KrakArt). Wykładał malarstwo na kilku uczelniach w USA. Oprócz malarstwa zajmuje się również teatrem, poezją i muzyką.

Leonard Konopelski

Malarz, grafik, projektant. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektował plakaty filmowe i teatralne. Do jego klientów należeli Warner Bros., Warner Music, A&M Records, L.A. Gear, Los Angeles Rams i Mark Taper Forum.  Konopelski jest również wykładowcą, od 29 lat zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Art Center College of Design w Pasadenie (Kalifornia). Był wykładowcą na Uniwersytecie Ulsan, Korei Południowej, Uniwersytecie Kansas i Uniwersytecie Lubelskim (UMCS).

Janusz Maszkiewicz

Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 1973. Studiował chemię, konserwację malarstwa i rzeźby polichromowanej. Zajmował stanowisko adiunkta na  Wydziale Konserwacji Malarstwa pracując w tym samym czasie przy odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie przy rekonstrukcji polichromii w Sali Podkomorzego. W latach 80 tych mieszkał w Londynie. Miał indywidualne wystawy malarstwa w Blenheim Crescent Gallery w pobliżu Portobello Rd. przy Hyde Park Gallery w Bayswater. Z Londynu wyemigrował do Nowego Jorku (1989) gdzie był reprezentowany przez Stendhal Gallery na Broadwayu w Soho. Od 1993 mieszka w Los Angeles gdzie otworzył własną firmę Vienna Woods Inc. zajmując się projektowaniem i budową mebli, konserwacją dzieł sztuki, antyków i własną twórczością malarska.

Tomasz Misztal

Urodził się w Zamościu w 1957 roku.Dyplom(1982) i tytuł doktora (1995) otrzymał w Akademii Stuk Pięknych w Gdańsku. Jako asystent i adiunkt uczył rysunku i rzeźby przez 11 lat. Jego prace są częścią muzealnych i prywatnych kolekcji w Szwajcarii,  Portugalii, Niemczech ,USA i w Watykanie (rzeźba zamówiona przez  Solidarność - duszpasterstwo ludzi pracy jako dar dla Jana Pawła II). Tomasz Misztal brał udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą.  Od roku 1998 jest członkiem Grupy Krak. Uprawia on poza rzeźbą; rysunek, malarstwo, grafikę warsztatową, kaligrafię konserwację sztuki.

Artur Popek

Urodzony w 1960 roku w Szczebrzeszynie. Absolwent Instytutu Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajmuje się grafiką i malarstwem. Dorobek artystyczny obejmuje organizację ponad 90 wystaw indywidualnych (m.in.: Society for Arts, Chicago USA 1999 - 2022; Vienna Woods Gallery, Los Angeles, USA 2018; Gadsden Arts Centre & Museum Quincy USA 2019) oraz udział w około 200 zbiorowych (Polska, Niemcy, Ukraina, USA, Japonia, Tajlandia, Australia, Emiraty Arabskie itp.). Uczestnik i zwycięzca wielu konkursów. Od 2000 roku związany z grupą KrakArt jako sympatyk i uczestnik kilku wspólnych wystaw.

Witold Vito Wojcik 

Absolwent PWSSP we Wrocławiu (1969). Współtwórca wrocławskiej grupy artystycznej „Ciągle Młodzi Entuzjaści Niedojrzałych Cytryn”. Zajmuje się malarstwem, plakatem, scenografią oraz konserwacją dzieł sztuki. W Polsce pracował przy konserwacji Panoramy Racławickiej. W Los Angeles mieszka i tworzy od 1989 roku. Tam też bierze dział w licznych projektach konserwatorskich takich jak; freski w Misji San Juan Capistrano, Griffith Observatory, Getty Villa,  David Siqueros. Jest czlonkiem Grupy KrakArt, uczestniczy w wystawach indywidualnych i grupowych malarstwa sztalugowego.

    Aktualności

    Autor
    Julia Maj
    Data dodania
    7 czerwca 2024