Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na debatę z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej. W tym roku hasłem obchodów jest: Kobiety i własność intelektualna: przyspieszenie innowacji i kreatywności. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia w Centrum Kultury w Lublinie.
W 2023 roku świętujemy postawę „can do” wynalazczyń, twórczyń, przedsiębiorczyń i ich przełomową pracę. Kobiety we wszystkich regionach kształtują świat dzięki swojej wyobraźni, talentom i ciężkiej pracy. Jednak często stają przed wyzwaniami w dostępie do wiedzy, umiejętności, zasobów i wsparcia, których potrzebują by się rozwijać. Wciąż też zbyt mało kobiet uczestniczy w systemie własności intelektualnej (IP).
Na obchody zapraszamy wszystkich zainteresowanych wiedzą o systemie własności intelektualnej. Nasze spotkanie będzie miało formę round table. Część pierwsza to debata z zaproszonymi ekspertkami – porozmawiamy o tym, jak w Lublinie wygląda obecność kobiet w szeroko pojętym systemie własności intelektualnej. W drugiej części odbędzie się rozmowa z udziałem publiczności.
W debacie udział wezmą:
Gabriela Gąsior – radczyni prawna, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Specjalizuje się w ochronie danych osobowych, prawie własności intelektualnej, prawa mediów i reklamy oraz prawie nowych technologii. Ma doświadczenie w prowadzeniu projektów dotyczących wdrożeń systemów informatycznych i obsłudze branży e-commerce. Autorka publikacji naukowych z zakresu prawa autorskiego i prawa nowych technologii. Ukończyła studia podyplomowe „Prawo Nowych Technologii” na Polskiej Akademii Nauk.
dr hab. Alicja Kupiec, prof. UMCS – Obecnie pełni funkcję prodziekan ds. studenckich Wydziału Artystycznego UMCS. Od 2004 r. prowadzi pracownię ceramiki na tymże wydziale. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą ceramiczną. Brała udział w wielu wystawach w Polsce w Europie, zdobywczyni nagród w konkursach artystycznych.
Monika Król – zastępczyni Dyrektora ds. przedsiębiorczości i ekosystemów gospodarczych Urzędu Miasta Lublin. Z ramienia Urzędu Miasta Lublin zaangażowana w realizację projektów:
„RCIA” – Regional Creative Industries Alliance w ramach programu Interreg Europa
„INCREAS” – Innovation and Creative Solutions for Cultural Heritage;
Pomysłodawczyni projektu ,,Przedsiębiorcze dzieciaki” realizowanego przez Urząd Miasta Lublin;
Członkini Miejskiej Rady Rynku Pracy w Lublinie kadencji 2021-2024;
Członkini Komisji Rewizyjnej Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin;
Członkini Rady Programowej ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Sara Lipert – adwokatka, członkini Lubelskiej Izby Adwokackiej w Lublinie. Specjalizuje się w ochronie wizerunku, w szczególności dóbr osobistych w związku z działalnością naukową, artystyczną i medialną, w tym w mediach społecznościowych. Zajmuje się także prawem własności intelektualnej (prawo autorskie, własność przemysłowa). Współpracuje z instytucją kultury i artystami, świadcząc obsługę prawną lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych wydarzeń i imprez artystycznych.
dr hab. inż. Joanna Pawłat – prof. Politechniki Lubelskiej. Kierowniczka Instytutu Elektrotechniki i Elektrotechnologii oraz Zakładu Technologii Plazmowych w tymże instytucie. Zawodowo interesuje się między innymi zastosowaniami plazmy niskotemperaturowej, alternatywnymi źródłami energii, inżynierią biomedyczną i materiałową. Autorka i współautorka publikacji naukowych. Autorka i współautorka 32 wynalazków, posiadaczka patentów. Zdobywczyni polskich i międzynarodowych nagród za wynalazczość oraz za działalność naukową. Ambasadorka europejskiej kampanii „Nauki
ścisłe są dla dziewczyn! Przez 12 lat mieszkała i pracowała naukowo na uczelniach w Japonii. Tam też zrobiła doktorat. Zajmuje się także sztuką. Jej wiersze ukazały się w 4 tomikach, jej malarstwo na szkle
wystawiane było w galeriach w Polsce i Japonii. W „Gazecie Wyborczej” i „Przeglądzie Katolickim” publikowała reportaże opisujące japońskie fenomeny kulturowe.
Moderatorka:
dr Joanna Hołda – doktor nauk prawnych (doktorat z zakresu prawa prawa patentowego), Specjalistka w zakresie teorii dizajnu i przemysłów kreatywnych. W latach 2015-2019 dyrektorka Lubelskiego Instytutu Dizajnu w Parku Naukowo Technologicznym. Autorka publikacji. Pracuje w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie.
Obchody Dnia Własności Intelektualnej będą miały formę debaty o kobietach w świecie IP. Wezmą w niej udział prawnicy, twórcy, przedsiębiorcy, a zwłaszcza prawniczki, twórczynie, przedsiębiorczynie i osoby, które w swej pracy dotykają obszaru własności intelektualnej. Na obchody zapraszamy także wszystkich zainteresowanych wiedzą o systemie własności intelektualnej.
Światowy Dzień Własności Intelektualnej to święto obchodzone 26 kwietnia ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) w dzień wejścia w życie konwencji powołującej tę organizację.
Celem Dnia Własności Intelektualnej jest:
• wskazanie społeczeństwu, jak patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i wzory mają wpływ na codzienne życie,
• uświadomienie społeczeństwu obowiązującego prawa własności intelektualnej i pogłębienie wiedzy na ten temat,
• wskazanie kreatywności i wkładu przez twórców i wynalazców do rozwoju społeczeństw na całym świecie,
• zachęcanie społeczeństwa do poszanowania praw własności intelektualnej innych osób.
Więcej na stronie WIPO znajduje się TUTAJ
Źródło: ck.lublin.pl