Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W ramach działań projektu KA131 Programu Erasmus+ mobilność edukacyjna w szkolnictwie wyższym możliwe jest finansowanie z funduszy Programu wyjazdów zagranicznych pracowników UMCS w celach prowadzenia zajęć lub w celach szkoleniowych. Informacje szczegółowe na stronach internetowych UMCS: zakładka Pracownik -> Kształcenie i Obsługa studiów -> Erasmus Plus -> Międzynarodowa mobilność edukacyjna pracowników. https://www.umcs.pl/pl/miedzynarodowa-mobilnosc-edukacyjna-pracownikow,5161.htm
Z krótkich wyjazdów w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w zagranicznych uczelniach mogą korzystać nauczyciele akademiccy oraz specjaliści z przedsiębiorstw. Nauczyciele akademiccy mogą wyjeżdżać tylko do zagranicznych szkół wyższych, z którymi ich macierzyste uczelnie (wydziały) posiadają aktualnie obowiązujące umowy międzyinstytucjonalne Programu Erasmus+ zawarte na rok 2023/24. Podstawą kwalifikacji jest zatwierdzone przez instytucję wysyłającą i przyjmującą „Porozumienie dot. programu nauczania”. Zajęcia prowadzone przez wykładowców lub specjalistów z przedsiębiorstw powinny być stanowić integralną część programu nauczania na określonym kierunku studiów w goszczącej uczelni.
Pracownicy szkół wyższych mogą również wyjeżdżać na krótkie okresy do instytucji zagranicznych, np. przedsiębiorstw, organizacji, instytucji edukacyjnych, w tym uczelni, w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w zakresie swojej pracy (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, itp.). Podstawą kwalifikacji jest zatwierdzone przez instytucję wysyłającą i przyjmującą „Porozumienie dot. programu szkolenia”.
Środki z Programu Erasmus+ są przeznaczone na dofinansowanie kosztów podróży i utrzymania za granicą. Kwota wsparcia indywidualnego zależy od długości pobytu (dni pracy) oraz kraju docelowego. Pracownicy uczelni otrzymują środki na wyjazd ze swojej uczelni macierzystej, a pracownicy przedsiębiorstw - z uczelni zapraszającej.
Zainteresowani pracownicy UMCS przygotowują (w języku zajęć dydaktycznych lub języku szkolenia, najlepiej w języku angielskim):
które jest jednocześnie wnioskiem o dofinansowanie wyjazdu z funduszy Programu Erasmus+ .
W roku 2023/24 UMCS otrzymał środki na realizację około 38 wyjazdów nauczycielskich i 16 wyjazdów szkoleniowych kadry administracyjnej. Z doświadczeń z lat ubiegłych wynika, że na UMCS finansowane będą wyjazdy nie dłuższe niż 2-5 dni roboczych, zaplanowane pomiędzy listopadem 2023 a końcem czerwca 2024 dla nauczycieli akademickich oraz do 30 września 2024 r. dla pozostałych pracowników.
Prawidłowo wypełnione, uzgodnione i podpisane „Porozumienia” należy składać lub przesyłać pocztą do Biura Programu Erasmus w DS Grześ, ul. Langiewicza 24, pok. 12, 20-035 Lublin, tel. +815375218 do dnia 05.10.2023 r.
Decyzje o przydzieleniu dofinansowania na wyjazd podejmuje Komisja Prorektora ds. Kształcenia w październiku br.