Mural z wizerunkiem Marii Curie-Skłodowskiej

Z okazji jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na budynku Wydziału Prawa i Administracji UMCS (od ul. Sowińskiego 12) powstał mural z wizerunkiem Patronki Uczelni. Za jego koncepcję i projekt odpowiada Darya Herasimchyk – studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS. Dopracowaniem projektu i wykonaniem ściennego malunku zajmował się Eliasz Gola – absolwent Wydziału Artystycznego UMCS, który od czterech lat prowadzi zajęcia z grafiki projektowej i ilustracji na naszej Uczelni, a na co dzień pracuje w studiu kreatywnym MOCNO. Eliasz Gola tak wspomina genezę powstania muralu:

Na początku ubiegłego roku akademickiego, w semestrze zimowym, zostałem poproszony o prowadzenie zajęć z ilustracji ze studentami IV roku grafiki. Byłem tym bardzo podekscytowany, szczególnie że ilustracja jest moją mocną stroną i dziedziną, którą posługuję się na co dzień w pracy. Podczas jednej z rozmów z dziekan Wydziału artystycznego prof. Alicją Snoch-Pawłowską powstał pomysł, żeby zaangażować studentów do przygotowania prac związanych z obchodami 80-lecia UMCs. (…) Idea stworzenia muralu z tej okazji była strzałem w dziesiątkę. studenci z wielkim entuzjazmem wzięli się do pracy, chociaż nie było wtedy jeszcze wiadomo, czy projekt zostanie zrealizowany i przeniesiony na ścianę. Pomysł został przedstawiony panu Rektorowi i pod koniec zimowego semestru dostaliśmy zgodę na jego realizację. Początkowo grupa pracowała nad jednym wspólnym projektem, który łączył w sobie wiele różnych stylów, technik i wykorzystywał różne narzędzia. powstał pewnego rodzaju kolaż, który mógł być dowolnie komponowany i modyfikowany. W semestrze letnim, kiedy wiadomo już było, że projekt będzie realizowany, studenci przystąpili do tworzenia indywidualnych projektów. Finalnie powstało kilka koncepcji, z których Rektor wybrał projekt Daryi Herasimchyk. W ciągu kolejnych miesięcy projekt ewoluował, był dopracowywany i wreszcie został zaakceptowany.”

Studentka Darya Herasimchyk z entuzjazmem przyjęła zadanie zaprojektowania muralu:

„Po zajęciach poszłyśmy z przyjaciółką na kawę i zaczęłyśmy dyskutować o nowym wyzwaniu. Nasze rozmowy szybko przybrały kreatywny kierunek, od razu chwyciłyśmy, co było pod ręką, czyli serwetki i zaczęłyśmy spisywać na nich nasze skojarzenia z Marią i Uniwersytetem, jednocześnie tworząc proste szkice kompozycji. W ten sposób powstało mnóstwo różnych pomysłów, w tym moja koncepcja splecenia portretu Marii z symbolami UMCS. Początkowy szkic przeszedł wewnętrzny proces selekcji w grupie, a po wprowadzeniu poprawek oraz przeniesieniu go do wersji cyfrowej został wybrany spośród innych projektów przez samego Rektora! W trakcie semestru projekt rozwijał się, a jego forma ewoluowała. (…) ostatecznie symbole Uniwersytetu i „piksele” wydziałowe pięknie obramowują ramiona wybitnej uczonej, nadając całości nowy, świeży wygląd.

Mural z wizerunkiem Patronki UMCS ma wymiary około 14×9 m. Prace nad nim odbywały się w październiku. Najpierw ściana została umyta specjalnym środkiem chemicznym przeciwko zabrudzeniom biologicznym. Następnie w nocy z 17 na 18 października za pomocą projektora twórcy przenieśli projekt na ścianę, a przez kolejne dwa dni trwało malowanie, co zajęło łącznie około 25 godzin. Mural został namalowany specjalistycznymi, silikonowymi farbami fasadowymi wysokiej jakości, które gwarantują mu długie życie. Mural powstał z okazji jubileuszu 80-lecia UMCS. Miało to duże znaczenie dla jego twórców.

„To dla mnie ogromne wyróżnienie. Bardzo dziękuję w tym miejscu rektorowi prof. Radosławowi dobrowolskiemu za możliwość stworzenia muralu oraz pani Daryi Herasimchyk, autorce projektu, za wspólną pracę. Cieszę się, że w czasie, kiedy mural jako forma sztuki przechodzi swój renesans, mogłem przenieść na ścianę Uczelni projekt, który powstał z okazji jubileuszu. Mam nadzieję, że oprócz ożywienia i upiększenia przestrzeni mural będzie tworzyć poczucie wspólnoty uniwersyteckiej i wyrażać tożsamość historyczną Uczelni. Jestem dumny, że mogłem być częścią tego przedsięwzięcia”– podkreśla Eliasz Gola.

„To nie było zwykłe zadanie semestralne, tylko coś znacznie większego. Cieszę się, że mogłam przyczynić się do zrealizowania tak ważnej inicjatywy, która pozostanie z nami przez wiele lat. (…) to dla mnie zaszczyt być częścią czegoś, co będzie miało trwały wpływ na naszą społeczność uniwersytecką” – dodaje Darya Herasimchyk.

Mural przedstawia portret wielkiej uczonej, ale pokazuje także jej więź z Uniwersytetem, co symbolizują rozpoznawalne elementy UMCS otaczające jej ramiona. Kolorowe piksele reprezentują wydziały, każdy w swoim charakterystycznym kolorze. W obecnych czasach wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków przeżywają swój renesans. W wielu miastach w Polsce i na całym świecie powstają murale, które upamiętniają ważne wydarzenia lub spełniają funkcję estetyczną, ozdabiając gmachy.

Ewa Kawałko-Marczuk

    Aktualności

    Autor
    Julia Maj
    Data dodania
    28 listopada 2024