Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
20 lat o folku to hasło przypadającego w tym roku jubileuszu 20-lecia istnienia dzisiejszego Pisma Folkowego. Na piątek 20 maja 2016r. , w Chatce Żaka UMCS przy ul. Radziszewskiego 16, zaplanowano kilka wyjątkowych wydarzeń.
O godzinie 11.00 rozpocznie się panel dyskusyjny, do udziału w którym zaproszeni zostali: dr hab. Piotr Celiński (UMCS), dr Tomasz Rokosz (UPH), Jacek Jackowski (IS PAN), Krzysztof Gorczyca (TdNiCz), Wojciech Bernatowicz (UMCS), Marcin Skrzypek (Teatr NN). Temat dyskusji to „Tradycja i nowe media”. Spróbujemy ustalić jak dziś rozumiemy tradycję, na ile nowe media kreują nasze wizje, a w jakim stopniu je ograniczają. Jak w medialnym świecie „zachowuje się” tradycja i czy folk oraz muzyka folkowa zyskują coś na funkcjonowaniu w nowym świecie. Jakim mechanizmom i procesom podlegają media i jak z tej perspektywy określić miejsce dla Pisma Folkowego.
O godzinie 17.30 zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Rokoszem, tym razem w roli autora nowo wydanej książki pt.: „Obrzęd sobótkowy. Tradycja i jej transformacje (studium etnokulturowe)”. Rozprawa dra Rokosza jest efektem prac prowadzonych przez autora w latach 2009–2015. Praca zawiera wieloaspektową oraz interdyscyplinarną analizę obrzędu sobótkowego prowadzoną w perspektywie diachronicznej, z wykorzystaniem metod i teorii wypracowanych na gruncie antropologii kulturowej, muzykologii i folklorystyki. Autor jako pierwszy na polskim gruncie podjął próbę całościowego, monograficznego opisu tytułowego obrzędu, zarówno rekonstruując jego wersje tradycyjne, jak i ukazując późniejsze przemiany oraz stan obecny.
Bezpośrednio po promocji książki, o godzinie 19.00 rozpocznie się „Gala Folkowa” – wieczór koncertowy połączony z prezentacją nowej strony internetowej Pisma Folkowego www.pismofolkowe.pl oraz aktualnego numeru 122/123. Na estradzie wystąpi Orkiestra św. Mikołaja - zespół genetycznie związany z Pismem Folkowym.
W najnowszym numerze Pisma Folkowego 122/123 wiele ciekawych tematów. Wojtek Bernatowicz określa ludowe korzenie musicalu, Maciek Froński odkrywa zasłyszaną w Zadarze piosenkę: „Zadar je u sercu mome” i oczywiście proponuje swój przekład tekstu. Katarzyna Płóciennik-Niemczyk i Ewa Zabrotowicz z Grzegorzem Misztalem dzielą się wrażeniami z niezależnych podróży po Rumunii. W tym numerze wiele miejsca zajmują wywiady z artystami i ludźmi kultury jak, grupa Shannon, Percival, Elżbieta Adamiak, Simon Broughton. Jak zwykle aktualny numer pełen jest nowości płytowych i książkowych, prezentacji i relacji.
„Pismo Folkowe” powstało w 1996 roku. Do 115 numeru nosiło nazwę "Gadki z Chatki". Jest jedynym w kraju periodykiem poświęconym muzyce folkowej i jej źródłom wraz całym kontekstem kulturowym. Wydawane jest przez UMCS i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego przy wsparciu Miasta Lublin, MKiDN i UMCS.
Świętowanie 20-lecia jest okazją do złożenia podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wpłynęli na jakość nietuzinkowość i wielobarwność czasopisma. Wszystkim Redaktorom, korektorom i składaczom, autorom-wolontariuszom, konsultantom i dostarczycielom „nowości” - dziękujemy!
Spotkajmy się 20.maja!