Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
16 marca - 30 kwietnia 2021
16 marca - 30 kwietnia 2021
Wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Zapraszamy artystki i artystów do udziału w piątej edycji projektu. Wykłady online prowadzimy we wtorki i czwartki o godzinie 18:00. W trakcie trwania projektu odbędą się konsultacje portfolio, podczas których będzie można porozmawiać o własnej twórczości z prowadzącymi.
Szczegółowy program zajęć:
16.03 - Mechanizmy świata sztuki i zarządzanie kryzysowe - Piotr Płucienniczak
Wykład o kryzysach i odporności na nie, w kontekście świata sztuki. Szczegółowo przyjrzymy się aktualnej kondycji polskiego środowiska sztuki. Porozmawiamy o pandemii, o tym, jak uderzyła ona w słabe punkty i o tym, jak dotknęła artystów i artystki Zastanowimy się nad tym, co pomaga przetrwać, jakie są sposoby współdziałania?
18.03 - Spotkanie z artystami - Slavs&Tatars (wykład w języku angielskim)
Duet Slavs&Tatars opowie o praktycznej stronie swojej twórczości, pracy w zespole, współpracy międzynarodowej, kuratorowaniu wystaw i wydawaniu publikacji.
23.03 - Opisywanie swojej twórczości, pisanie wniosków - Ewa Tatar
Jak opisać swoją twórczość na potrzebę stworzenia portfolio? Jak wybrać najważniejsze prace i wystawy? Jak powinno wyglądać artist statement ? Jak opisać prace? Jak zaplanować pisanie wniosku? Omówimy kolejne kroki,, elementy i typy wniosków i aplikacji.
25.03 - Spotkanie z kuratorem - Sebastian Cichocki
Na czym polega praca głównego kuratora w muzeum? Jak zainteresowania kuratora wpływają na to, z kim współpracuje, do jakich projektów zaprasza artystów? Czy na wystawie może pojawić się praca osoby, która nie jest artystą/artystką? Czy relacje zawodowe można nawiązać na ulicach podczas protestów? Jak dużo portfolio i aplikacji trafia w ręce kuratora?
30.03 - Prawo autorskie - Karolina Maria Wojciechowska
Omówimy najważniejsze dla artystów aspekty prawa autorskiego. Co musimy wiedzieć, żeby zadbać o swoje praca? Jakie są przyjęte w umowach standardy? Gdzie szukać porad i pomocy? Co jest dozwolone, a co niedozwolone przy korzystaniu z twórczości innych artystów? Jak uniknąć posądzenia o plagiat?
8.04 - Samoorganizacja - Agnieszka Sural
Jak zorganizować swoją pracę na początku kariery? Co trzeba wiedzieć, o co koniecznie zadbać? Rodzaje umów, ubezpieczenia, sprzedaż prac, formy działalności. Jak załatwiać formalności? Jak i gdzie się ubezpieczyć? Jak zdobyć pracownię? Jakie zniżki przysługują artystkom i artystom i jakie są zalety zrzeszania się? Jakie prawa przysługują artystom i artystkom.
13.04 - Szczerze o pieniądzach - Piotr Drewko
Jak wyceniać swoje prace? Jak i komu sprzedawać prace? Jak sprzedawać prace, jeśli nie reprezentuje Cię galeria? Jak planować budżet i zarządzać funduszami? Fundusze, dostępne dla twórców. Stypendia, granty, rezydencje, wystawy, jako sposoby na finansowanie swojej działalności i tworzenia nowych prac.
15.04 - Spotkanie z kuratorką - Magdalena Komornicka
Jak przebiega i na czym polega współpraca z kuratorką? Skąd czerpie informacje o młodych artystach i artystkach? Jaka jest ścieżka zawodowa i co determinuje zainteresowania kuratorki?
20.04 - Organizacja wystaw i praca projektowa - Szymon Żydek
Jakie są etapy pracy nad wystawą i produkcji poszczególnych prac? Czym się różni instytucjonalny model pracy z artystami od wystaw w przestrzeniach niezależnych lub w galeriach komercyjnych? Jaki jest podział ról, o co musimy zadbać, jak rozplanować pracę i podzielić się obowiązkami?
22.04 - Spotkanie z artystką - Agnieszka Polska
Agnieszka Polska w praktyczny sposób opowie o kulisach swojej twórczości, rozwoju ścieżki zawodowej od czasu studiów aż do dziś.
27.04 - Kariera online - The White Pube (wykład w języku angielskim)
Jak budować swój wizerunek w internecie? Jak się promować? Z jakich narzędzi korzystać? Jakie są sposoby na finansowanie swojej pracy w internecie? Jakie dodatkowe możliwości daje internet?
29.04 - Spotkanie z artystką - Pamela Bożek
Pamela Bożek opowie o współpracy z grupami mniejszościowymi, działalności charytatywnej, współtworzeniu prac artystycznych. Podzieli się doświadczeniem na temat tego, jak tworząc warsztaty i projekty dla innych pozostać wyrazistą i rozpoznawalną artystką.
Konsultacje portfolio
Zapraszamy Was na indywidualne spotkania z naszymi wykładowcami. Zgłaszajcie się przez formularz zgłoszeniowy,, prześlijcie portfolia, a my umówimy Was na 20-minutowe konsultacje, które odbędą się za pomocą aplikacji Zoom. Ilość miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność wysłania portfolio.
Letnia Szkoła
W tym roku piętnaście wybranych uczestniczek i uczestników projektu zaprosimy na Letnią Szkołę, czyli 7-dniowy wspólny wyjazd. Tematem przewodnim będzie „Przyszłość”, którą będziemy rozpatrywać dwutorowo. W kontekście indywidualnym i tego co Was czeka na waszej drodze zawodowej, ale też w szerszym znaczeniu, w odniesieniu do losów ludzkości i naszej planety.
Wyjazd odbędzie się w terminie 19-25 lipca w Sokołowsku. Uczestników Letniej Szkoły wyłonimy spośród uczestników konsultacji portfolio.
Fundacja pokrywa wszystkie koszty udziału w szkole letniej, w tym takie jak przejazd, zakwaterowanie i wyżywienie.
Zastrzegamy za sobą prawo do odwołania wyjazdu ze względu na sytuację epidemiologiczną i restrykcje sanitarne.