83. rocznica mordu na profesorach lwowskich

4 lipca odbyła się uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę mordu na profesorach lwowskich. Z tej okazji złożono kwiaty przy Pomniku Rozstrzelanych Profesorów Lwowskich, który znajduje się w pobliżu Biblioteki Głównej UMCS.

Z ramienia Związku Uczelni Lubelskich w wydarzeniu wzięli udział: dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS – prorektor ds. ogólnych naszego Uniwersytetu; dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL – prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; prof. dr hab. Andrzej Marczuk – prorektor ds. Kadr Uniwersytetu Przyrodniczego; dr hab. n. med. Paweł Miotła, prof. UMLub – prodziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego.

Organizatorem inicjatywy było Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (oddział Muzeum Narodowego w Lublinie) oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Lublinie.

4 lipca 1941 r. Niemcy rozstrzelali na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie dwudziestu dwóch polskich naukowców – profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin i osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Zebrani na lubelskich uroczystościach oddali hołd poległym ofiarom.

Po złożeniu kwiatów odbył się wykład pt. Lublin – Lwów. O akademickich związkach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ze Lwowem, który wygłosił dr Marcin Gapski – wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. Organizatorom zależało na tym, aby uroczystości rocznicowe były również okazją do upowszechniania wiedzy o poległych i historii Kresów.

Z kolei 7 lipca (o godz. 13:15) w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji pomordowanych oraz innych ofiar totalitaryzmu faszystowskiego i sowieckiego.

Fot. Bartosz Proll

4 lipca 2024