Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dn. 14–15 listopada br. w ECOTECH-COMPLEX UMCS w Lublinie odbyło się 8. Seminarium z cyklu „Otwieranie Nauki: Praktyka i Perspektywy” pod hasłem: „Strategie rozwoju Otwartej Nauki”. W tym roku zostało zorganizowane przez Związek Uczelni Lubelskich w partnerstwie z firmą Elsevier.
W procesie zmian w zakresie szeroko rozumianej otwartości w nauce ważną i czynną rolę odgrywają biblioteki akademickie, wydawnictwa uczelniane, jednostki, które wspierają i finansują badania naukowe oraz sami pracownicy naukowi. Wszyscy działają na rzecz osiągnięcia doskonałości naukowej.
W czasie seminarium dyskutowano m.in. na temat strategii rozwojowych i stabilizujących działania już realizowane. Uczestnicy rozmawiali również o strategiach naprawczych, które znajdują odbicie w nowo powstających i aktualizowanych politykach otwartego dostępu.
Naszą Uczelnię podczas wydarzenia reprezentował dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS – prorektor ds. ogólnych, który dokonał uroczystego otwarcia seminarium oraz prof. dr hab. Wiesław Gruszecki – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, który wziął udział w panelu dyskusyjnym pn. „Strategie zwiększania zaangażowania społeczności akademickiej i kształtowania kultury otwartej nauki”. Z kolei Grzegorz Szczypa – zastępca Dyrektora Biblioteki Głównej UMCS wraz z Anną Starek z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przeprowadzili warsztaty pt. „Różne uczelnie, różne dane – te same problemy? Na co należy zwracać uwagę przy tworzeniu oraz weryfikacji planu zarządzania danymi”.
Organizatorami wydarzenia byli: Elsevier i Związek Uczelni Lubelskich (reprezentowany przez: Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Bibliotekę Uniwersytecką i Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Bibliotekę Główną Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie).
Fot. Michał Piłat