Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Chatka Żaka to kultowe miejsce na mapie Lublina. Już od 55 lat wspiera i popularyzuje kulturę studencką w naszym mieście, ale też w Polsce. Zobacz wystawę „5 dekad Chatki Żaka” przed wejściem do budynku przy Radziszewskiego 16 lub online w materiale TV UMCS.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest jednym z nielicznych uniwersytetów w kraju, który posiada własne Akademickie Centrum Kultury – miejsce wyjątkowe, z bogatą tradycją, które stwarza studentom doskonałe warunki do uczestnictwa w kulturze akademickiej – zarówno poprzez jej aktywny odbiór, jak i wpływ na jej realny kształt.
Właśnie reaktywujemy Chatkę Żaka i pracujemy nad jej nową odsłoną. Jednak nie zapominamy o jej pięknej przeszłości. Poznaj i zainspiruj się historią tego niezwykłego miejsca na fotografiach prezentowanych w czasie wystawy „5 dekad Chatki Żaka”.
Perła lubelskiego modernizmu
To jeden z najwybitniejszych budynków modernistycznych w Lublinie zaprojektowany przez Krystynę Różycką-Tołłoczko i prawdziwa ikona lubelskiej architektury lat 60. Zbudowano go w latach 1962–65 przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej jako Dom Społeczno-Usługowy „Chatka Żaka”.
Studenci walczą o wolność!
W 1981 roku Chatka Żaka była siedzibą Komitetu Strajkowego. Tutaj odbyło się ważne dla środowisk akademickich spotkanie z prof. Adamem Kerstenem, Adamem Pęziołem, przewodniczącym komitetu strajkowego i Janem Bartczakiem, przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”. Podczas strajków zaczynał karierę muzyczną Jan Kondrak, który swoim śpiewem potrafił ściągnąć na miasteczko akademickie 10 radiowozów.
Tu rodzi się teatr
W latach 60., 70. i na początku 80. XX w. działały tu legendarne teatry alternatywne, takie jak Gong 2 Andrzeja Rozhina, Provisorium Janusza Opryńskiego, Grupa Chwilowa Krzysztofa Borowca i Scena 6 Henryka Kowalczyka. Wspomniany Andrzej Rozhin zorganizował w Chatce w latach 1965-1974 dziewięć edycji Studenckiej Wiosny Teatralnej, a po jego odejściu, od 1976 do 1981 roku, miało tam miejsce pięć spotkań w ramach Konfrontacji Młodego Teatru (dzisiejsze Konfrontacje Teatralne nawiązują do tej tradycji). Był to czas, w którym kontrkulturowy bunt młodzieży znajdował swój wyraz przede wszystkim w teatrze.
Z Chatki Żaka na estradę
Karierę muzyczną rozpoczynali tu między innymi Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski z Budką Suflera oraz Lubelska Federacja Bardów. Tutaj narodziły się też ważne dla środowiska muzycznego festiwale takie jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” (jubileuszowa XXX edycja w 2020 roku), Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia”, czy Festiwal Muzyki Poetyckiej „Wschody”.
Kino przez duże „K”
Od kilkudziesięciu lat istnieją tu Kino Studyjne „Chatka Żaka” oraz Dyskusyjny Klubu Filmowego „Bariera”, nad którymi do dziś czuwa wybitny filmoznawca Piotr Kotowski. W latach cenzury „przemycał” on niedozwolone przez cenzurę filmy polskiej i światowej kinematografii, a do dziś prezentuje ambitne kino podczas licznych przeglądów, w tym Studenckich Konfrontacji Filmowych.
Jesteśmy w eterze!
19 maja 1977 roku Radio Centrum po raz pierwszy nadało z Chatki Żaka. Na początku działało jako radiowęzeł, a w 1995 roku pojawiło się w lubelskim eterze.
Kurator wystawy: Mieczysława Goś
Materiał zrealizowany przez TV UMCS