40. Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego

Serdecznie zapraszamy na uroczystość upamiętnienia 40. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego oraz strajków studenckich do Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Dlaczego Chatka Żaka jest odpowiednim miejscem na taką uroczystość?

Bo to właśnie tutaj było centrum strajku studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jak możemy przeczytać w archiwalnym, 47. numerze ”Solidarności Uniwersyteckiej”:

„Już od pierwszego dnia budynek wypełniony jest właściwie do granic możliwości. Trzystu „strajkowiczów” rozlokowało swoje łóżka i śpiwory w czterech salach, ośmiu pokojach, na korytarzach, a nawet w szatni. Właściwie wolna jest tylko sala teatralna, w której odbywają się wiece, wykłady i imprezy rozrywkowe oraz kawiarnia, gdzie do późnych godzin nocnych trwają rozmowy, odbywają się spotkania uczestników strajku”. Chatka Żaka była nie tylko miejscem, gdzie kwitło życie kulturalne Lublina, a studenci mogli rozwijać się artystycznie. To przestrzeń, w której młodzi ludzie mogli walczyć o swoją przyszłość.

Serdecznie zapraszamy zarówno osoby pamiętające tamte czasy, jak i studentów. Poprzez różne środki artystycznego wyrazu pokażemy Wam emocje, które strajkowicze przeżywali 40 lat temu. Jesteśmy przekonani, że każdy odnajdzie w nich siłę, która pomoże w pokonywaniu własnych, codziennych trudności.

Program wydarzenia:

17:00 – Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia”

Leszek Gorgol uczestnik strajków studenckich  i działacz NZS postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych  godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku Zomo na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR... Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi, którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradności ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB. Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów.

scenariusz: Grzegorz Linkowski,
reżyseria: Grzegorz Linkowski
zdjęcia: Jacek Piotr Tarasiuk, Hanna Linkowska
czas: 50 min
producent filmu: Jacek Piotr Tarasiuk
produkcja: Selected Pictures, TVP S.A.
rok: 2021

18:00 – 40 lat po… dyskusja panelowa z udziałem:

  • Adam Pęzioł
  • Leszek Gorgol
  • Wiesław Kamiński
  • Grzegorz Linkowski

Prowadzenie: Małgorzata Bielecka-Hołda

19:00 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej

19:30 – Koncert „Pieśni Bardów Stanu Wojennego” z udziałem Lubelskiej Federacji Bardów 

Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej
Urszula Bobryk – dyrygent

Piotr Gajdosz z klasy śpiewu Anny Michałowskiej-Kotyni
(Wydz. Artystyczny UMCS)

Justyna Socha - z klasy śpiewu Natalii Wilk
(Wydz. Artystyczny UMCS)

Poza tym zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy „W Rytmie Wolności” przygotowaną przez ACKiM UMCS Chatka Żaka.

Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie.

Wstęp dla osób zaproszonych i zapisanych poprzez formularz.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    6 grudnia 2021